joi, 1 sep 2016 - Anul XXI, nr. 204 (6317)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,971 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,5892 lei

Universitarii au debutat cu o victorie în noul sezon din Liga Naţională

Revenită în Liga Naţională după doi ani de pauză, echipa de handbal a Universităţii Suceava a reuşit să înceapă noul sezon cu dreptul, graţiei victoriei de aseară în faţa celor de la CSM Făgăraş, cu scorul de 29 - 22. În faţa unei săli pline la LPS Suceava, echipa pregătită de Adrian Chiruţ şi Iulian Andrei a început meciul cu motoarele turate la maxim şi după 14 minute conducea cu 7 - 3, graţie unei evoluţii de zile mari a portarului Cristi Tcaciuc, care a făcut poate cea mai bună repriză de când este la Suceava. Cu un joc foarte bun în apărare, pe faza a doua şi pe contraatac, dar şi pe poziţional, Universitatea a avut şase goluri pe final de repriză şi a primit doar unul, ducându-se pentru prima dată la şapte goluri, la pauză fiind 15 - 10. În debutul reprizei secunde, oaspeţii s-au apropiat la patru goluri pe nişte greşeli ale studenţilor. Echipa locală nu a cedat iniţiativa şi deşi nu a părut că apasă pe acceleraţie la maxim s-a menţinut la cel puţin patru-cinci goluri în faţa Făgăraşului. În ultimele 10 minute, oaspeţii au rămas în dublă inferioritate, după ce au introdus 7 jucători, deşi aveau o eliminare. Finalul a aparţinut universitarilor, care au marcat de patru ori la rând şi s-au dus pentru prima dată la opt goluri în faţa oaspeţilor, scor final 29 - 22. la această partidă, din lotul gazdelor au lipsit trei piese importante, portarul George Șelaru, Adi Mitrea şi Gabi Burlacu.

Antrenorul Adrian Chiruţ este la prima sa victorie într-un meci oficial, în calitate de antrenor

Aflat la primul meci oficial în funcţia de antrenor, fostul căpitan al universitarilor Adi Chiruţ a debutat cu dreptul în Liga Naţională.

„Vreau să-i felicit pe jucătorii noştri, deoarece au înţeles importanţa meciului şi a punctelor puse în joc. Îl felicit şi pe portarul Cristi Tcaciuc pentru că şi-a făcut treaba şi a fost peste 50% din echipă. Jucătorii s-au mobilizat şi au dat totul pentru a lua cele 3 puncte în acest prim meci. Mai sunt multe de lucrat, deoarece au fost foarte multe greşeli, dar cu timpul o să le punem pe toate la punct şi cred c-o să avem o creştere de la meci la meci. Am încredere în această echipă şi sunt sigur că vom face surprize în acest campionat”, a explicat Adi Chiruţ.

Cel mai bun jucător al sucevenilor, portarul Cristi Tcaciuc, a avut ceva emoţii, dar s-a descurcat foarte bine, ţinându-şi echipa în joc cu foarte multe intervenţii salvatoare.

„Mă bucur că am început cu dreptul acest campionat şi că a venit lumea la sală şi că am jucat bine. Fiecare în parte şi-a făcut treaba şi sper s-o ţinem tot aşa. Au fost emoţii, cel puţin eu am avut, deoarece am lipsit un an din prima ligă, dar pe parcurs se pare că au fost constructive”, a explicat Tcaciuc.

În victoria cu CSM Făgăraş, Puşjizovic, Preda şi Baican au reuşit câte 5 goluri fiecare, Sipka şi Polocoşer au marcat de câte 3 ori, Cristi Bursuc (2), Târzioru(2), iar Ciubotariu, Petrea, Costea şi Rareş Bursuc, câte un gol fiecare.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitarii au debutat cu o victorie în noul sezon din Liga Naţională.
 Vizualizări articol: 1558 |