sâmbătă, 11 iun 2016 - Anul XXI, nr. 136 (6249)

LPS Suceava este la o victorie de o medalie naţională

Echipa de handbal juniori III a Liceului cu Program Sportiv Suceava este la un pas de o medalie naţională în acest sezon al Campionatului Naţional. Tinerii handbalişti pregătiţi de Iulian Dugan au început în forţă turneul final ce are loc în această săptămână la Bacău şi au câştigat primele două meciuri din grupă, victorii cu ajutorul cărora sunt calificaţi deja în semifinale, adică în primele patru echipe din România. În primul meci, cu CSM Bucureşti, sucevenii au început mai greu, dar de la mijlocul reprizei au început să se distanţeze pe tabelă, iar la pauză aveau un avantaj de şase goluri, scor 18 - 12. În partea a doua, LPS Suceava a făcut un joc foarte bun şi s-a impus la final la o diferenţă de 15 goluri, scor 40 - 25. Cel mai bun marcator al sucevenilor a fost Claudiu Lăzurcă, cu 11 goluri, urmat de Tudor Muntean (9), Albert Vizitiu (7), Casian Gabinat (6), Mihnea Bejan (5), iar Samuel Stanciuc şi Ionuţ Huţan au marcat câte un gol fiecare.

Claudiu Lăzurcă a reuşit 22 de goluri în primele două meciuri, câte 11 în fiecare partidă

Joi, în al doilea meci, sucevenii s-au impus în faţa echipei CSM Sfântu Gheorghe cu scorul de 31 - 23, succes ce le-a adus calificarea în semifinale. Prima jumătate a reprizei I a fost una echilibrată, dar până la pauză sucevenii s-au apărat foarte bine şi s-au distanţat la şapte goluri, 18 - 11. În partea a doua, LPS-ul şi-a dominat adversarul mai ales la capitolul fizic, a rulat tot lotul şi s-a impus cu 31 - 23. Cel mai bun marcator a fost tot Claudiu Lăzurcă (11 goluri), urmat de Tudor Muntean (7), Albert Vizitiu (4), Mihnea Bejan (4), Samuel Stanciu (3) şi Casian Gabinat (2).

„Am intrat puţin mai greu în ritm la primul meci, dar mai apoi ne-am făcut jocul şi-am reuşit să câştigăm ambele meciuri, şi astfel să ne calificăm în semifinale. Este o grupă destul de echilibrată, iar diferenţa în cele patru meciuri s-a făcut în a doua parte a reprizei secunde. Vom mai avea un meci destul de dificil în grupă, iar mai apoi orice rezultat pozitiv în cele două meciuri ne va aduce o medalie. Cert este că toate echipele au avut parte de un arbitraj foarte bun, şi asta mă bucură, deoarece valorile s-au cernut. După părerea mea, oricare din cele patru echipe are şansa ei la o medalie şi chiar la titlu, dar vor conta foarte mult starea de spirit a jucătorilor şi concentrarea lor în teren”, a declarat antrenorul sucevean Iulian Dugan.

Ieri, LPS Suceava avea de disputat meciul de clasament în grupă, pentru locurile 1 şi 2, cu cealaltă echipă calificată mai departe CS Olimpic Târgu Mureş. În funcţie de acest meci, sucevenii vor juca sâmbătă semifinala, cu locul I sau II din cealaltă grupă (Cluj sau Vaslui), iar duminică vor evolua în una din cele două finale.

Clasamentul grupei

1. LPS Suceava                      2          2          0          0          71 - 48 4
2. CS Olimpic Târgu Mureş   2          2          0          0          71 - 59 4
3. CSM Sf. Gheorghe                        2          0          0          2          52 - 66 0
4. CSM Bucureşti                  2          0          0          2          55 - 76 0
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului LPS Suceava este la o victorie de o medalie naţională.
 Vizualizări articol: 4478 |