Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9756 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6134 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   2 imagini |   ø fişiere video

Lupte greco-romane

Sâmbătă, 20 dintre luptătorii Clubului Sportiv Municipal Suceava și Liceului cu Program Sportiv Suceava au luptat pentru un loc pe podium la un puternic turneu internațional la Satu Mare, rezervat copiilor, cadeților și juniorilor. Cea de-a șaptea ediție a Cupei Cetate Ardud a adunat în localitatea aflată la 20 de kilometri de municipiul Satu Mare peste 300 de sportivi  din opt țări: România, Ucraina, Ungaria, Croaţia, Slovacia, Serbia, Polonia şi Republica Moldova, unele dintre țări venind chiar cu loturile olimpice, printre concurenți aflându-se și medaliați la Campionatele Europene și Mondiale. Component al lotului olimpic al României, suceveanul Marius Blându, antrenat la LPS Suceava de Andrei Bolohan, a fost performerul delegației sucevene, câștigând la final medalia de argint la categoria 60 de kilograme juniori. Marius Blându a câștigat meciul pentru intrarea în finala mare în detrimentul unui sportiv din Moldova, iar în ultimul act a pierdut tot într-un meci cu un luptător de peste Prut. La Cupa Ardud, o evoluție foarte bună a avut și Giovani Popovici, antrenat la CSM Suceava de Daniel Ciubotaru, sportiv ce a reușit să câștige medalia de bronz la categoria 42 de kilograme copii II. La aceași categorie de vârstă, Bogdan Pop, antrenat la LPS Suceava de Andrei Bolohan, a reușit să câștige medalia de bronz, dar la categoria 38 de kilograme. Un alt sportiv antrenat la CSM Suceava de Daniel Ciubotaru, Viorel Strugariu, a avut o evoluție bună și a câștigat meciul pentru locurile III – V, obținând medalia de bronz la categoria 66 de kilograme juniori, iar Marian Hangaleț, antrenat la LPS Suceava de Andrei Bolohan a ocupat același loc pe podium, dar la categoria 50 de kilograme la juniori. Foarte aproape de o medalie a fost și Adrian Agache, pregătit la LPS Suceava de Valerică Gherasim, sportiv ce a pierdut meciul pentru bronzul categoriei 74 de kilograme, la juniori, în final ocupând locul cinci, poziție pe care a ocupat-o și Tudor Ursache, tot de la LPS Suceava, dar la categoria 60 de kilograme juniori.

„Este a cincea oară când participăm cu succes la acest puternic concurs internațional, unde au fost prezenți sportivi de nivel internațional, medaliați la europene sau mondiale. Sportivii noștri au avut o comportare bună, în meciuri în care au avut ocazia să întâlnească adversari puternici, punctând astfel la capitolul experiență. Cert este că medaliații de la acest turneu sunt principalii candidați la podiumul naționalelor de anul viitor. Mulțumim pentru sprijinul acordat Primăriei și Consiliului Local Suceava, conducerii CSM și LPS Suceava, dar și sponsorilor Liviu Teodorovici, Sevi Caba(Restaurant Melody Suceava) și Paul Popovici(SC Euro Expres Full Suceava)” , a declarat antrenorul Daniel Ciubotaru. La finalul acestei săptămâni, luptătorii suceveni vor merge la Arad, la un nou turneu internațional.

Trei medalii la Cupa României pentru juniori I

Înaintea turneului de la Satu Mare, nouă dintre sportivii secțiilor de lupte greco-romane de la Clubul Sportiv Municipal Suceava și Liceul cu Program Sportiv din Suceava au intrat în lupta pentru o medalie la Cupa României pentru juniori I, competiție ce a avut loc la Târgoviște. Revenit după o pauză de opt luni, Constantin Huțuleac a reluat pregătirea de două luni, iar în acest timp a reușit să câștige două medalii. Antrenat la CSM Suceava de Andrei Bolohan, Constantin Huțuleac a luat argintul la naționalele de tineret, iar joi a reușit să câștige aurul la Cupa României de juniori I, după o finală foarte disputată și spectaculosă în compania medaliatului cu bronz la europenele de anul trecut la juniori II. Până la finala câștigată cu 4 – 0, suceveanul a trecut fără probleme de alți doi adversari în limitele categoriei 120 de kilograme. În ciuda unei răceli puternice, suceveanul Daniel Blănari, antrenat la CSM de Daniel Ciubotaru, a reușit până la urmă să câștige medalia de bronz la categoria 84 de kilograme. Favorit la medalia de aur, după ce a câștigat categoria la naționalele de tineret, Daniel Blănari a pierdut meciul de intrare în finala mare în fața unui dinamovist, capacitatea sa de efort fiind redusă din cauza răcelii. Aflat în ultimul an de juniori II, un alt sucevean, Ion Marian, pregătit la LPS Suceava de Andrei Bolohan a reușit să câștige medalia de argint la juniori I, la categoria 96, în timp ce colegul său Marius Blându a terminat al cincilea în concursul categoriei 60 de kilograme.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Sucevenii au urcat de cinci ori pe podiumul turneului internațional de la Satu Mare.
 Vizualizări articol: 1358 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sucevenii au urcat de cinci ori pe podiumul turneului internațional de la Satu Mare0.05