marţi, 22 sep 2015 - Anul XX, nr. 220 (6032)

Universitarii au pierdut derby-ul cu echipa din Constanţa

Etapa a treia din Divizia A de handbal a adus faţă-n faţă două dintre pretendentele la promovare, CS Universitar din Suceava şi HC Dobrogea Sud din Constanţa. Partida trebuia să se desfăşoare duminică, dar la cererea sucevenilor ea a fost mutată luni, de la ora 11.00, în sala LPS Suceava. Înainte de fluierul de start echipele şi spectatorii prezenţi în sală au ţinut un moment de reculegere în memoria regretatului antrenor şi profesor Dumitru Bernicu.

Miza celor două puncte şi-a pus amprenta pe jocul din teren încă din startul partidei. Constănţenii au început mai bine şi s-au distanţat la trei goluri după cinci minute, scor 4 – 1. Au urmat şase minute foarte bune pentru Universitatea, în care sucevenii au marcat de patru ori la rând, Burlacu şi Bursuc reuşind câte două duble, iar două minute mai târziu scorul devenea 7 – 5 după două reuşite ale lui Preda, moment în care oaspeţii au cerut time-out. Din păcate, în următoarele trei minute, universitarii s-au precipitat în atac şi le-au făcut cadou mai multe mingi constănţenilor, iar scorul a devenit 7 – 10.

La pauză, oaspeţii aveau un gol avantaj

Până la pauză, ambele echipe au avut câte un moment în care au marcat trei goluri consecutiv, iar oaspeţii au intrat la vestiare cu un avantaj de un gol, scor 16 – 15. Primele cinci minute din parte a doua au fost din nou echilibrate, dar mai apoi sucevenii n-au mai găsit drumul spre gol, pe fondul unui arbitraj ciudat, ce a aruncat în aer banca tehnică suceveană şi spectatorii din tribune. Oaspeţii au marcat de patru ori la rând şi s-au dus la cinci goluri, iar până la final această diferenţă s-a dovedit una decisivă. În minutul 52, universitarii au avut şansa de a se apropia la două goluri, dar au ratat şi astfel au irosit o ocazie de a avea un final de meci mult mai încins, în care să forţeze câştigarea unui punct sau chiar două. În ciuda faptului că oaspeţii au o echipă formată în mare parte din jucători de naţională, ce au câştigat multe sezoane la rând titlul de campioană şi au reprezentat România în Liga Campionilor, pe parcursul întregului meci constănţenii au tras de timp pentru a se odihni şi n-au fost sancţionaţi cu ameninţare de pasiv, după ce le-a luat zeci de secunde să aducă mingea la centru pentru repunere, spre nemulţumirea publicului şi a băncii sucevene. Mai mult, pe tot parcursul meciului, constănţenii au pus presiune pe arbitri, având tot timpul ceva de reproşat.

În final, HC Dobrogea Sud Constanţa, echipă ce are un buget care se apropie de 1 milion de euro, s-a impus cu 33 – 29 şi astfel a luat o opţiune serioasă pentru promovare, Suceava fiind una dintre cele două echipe ce puteau să-i pună probleme.

În meciul de ieri, cel mai bun marcator al sucevenilor a fost Gabriel Burlacu, cu 8 reuşite, urmat de Baican, Olariu şi Bursuc, cu câte 4 goluri fiecare, Preda (3), Velea (2), Vele, Petrea, Costea şi Aldica, câte un gol fiecare.

Gabriel Burlacu a fost principalul marcator al sucevenilor

Internaţionalul de tineret al sucevenilor, Gabriel Burlacu, a fost principala „gură de foc” la linia de 9 metri a oaspeţilor, cu 8 reuşite.

„A fost un meci foarte greu, în care cred că experienţa constănţenilor şi-a spus cuvântul. În repriza secundă am luat prea uşor eliminări şi am pierdut la fel de uşor în atac, pe nişte greşeli pe care sper să nu le mai facem. Ne aşteaptă un nou meci dificil la Bacău, dar vom merge încrezători să ne batem la victorie, mai ales că după părerea mea am făcut un meci bun în faţa Constanţei. În acest moment nu cred că mai are cine să pună probleme Constanţei, dar mai avem un meci la ei şi sper să ne luăm revanşa”, a explicat Gabriel Burlacu.

De cealaltă parte, unul din cei mai importanţi jucători ai Constanţei şi cel ce alături de alţi doi colegi a luat decizia de a înfiinţa acest nou club, Laurenţiu Toma, este de părere că Suceava, Bacăul şi Constanţa puteau să evolueze foarte bine şi-n Liga Naţională.

„Am avut parte de un meci destul de tensionat, unul de încărcătură fizică şi psihică. Ştiam că Suceava este o echipă redutabilă, mai puternică decât Bacăul. Noi am venit cu gândul de a câştiga şi am făcut-o, iar după părerea mea promovarea se va juca în trei, noi, Suceava şi Bacăul, echipe ce trebuiau să fie în Liga Naţională, deoarece în acest sezon sunt formaţii mult mai slabe în primul eşalon. Noi avem ca obiectiv şi Cupa României, deoarece vrem să prindem o cupă europeană încă din acest sezon, pentru a nu mai aştepta încă un an”, a declarat unul din jucătorii emblematici ai Constanţei şi ai naţionalei, Laurenţiu Toma.