luni, 13 oct 2014 - Anul XIX, nr. 238 (5747)
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   3 imagini |   ø fişiere video

Atletism

Peste 110 iubitori ai atletismului, profesioniști sau amatori, au fost prezenți în concursul celei de-a opta ediții a Grand Prix-ului Cristina Casandra, o competiție organizată de cea mai titrată atletă a județului Suceava, ce a devenit deja o tradiție a acestui sport pe zona Moldovei. În acest an, participanții au avut parte de o vreme excelentă pentru atletism, dar și de o pistă reamenajată cu zgură, după o pauză de 27 de ani, din 1987, atunci când era renovată ultima oară. Față de edițiile precedente, concursul din acest an a avut în premieră o categorie rezervată celor mai mici dintre atleți, prichindeii, în concurs evoluând și copii de numai 2 ani și câteva luni, printre care s-a numărat și fata Cristinei și a lui Silviu Casandra, Raisa Carina Casandra.

Cea mai spectaculoasă probă din concurs a fost cea a prichindeilor, copii născuți după 1 ianuarie 2007, care au alergat pe distanța de 300 de metri. La fete, podiumul a fost format din Iasmina Pascu, Denisa Reguș și Ștefania Bărzoi, iar la băieți din Fabian Stanciuc, Constantin Voda și Șerban Bostea. Cei mai mici dintre participanți au fost Medeea Tătărău, Maria Izabela Enache și Gabriel Tănase, toți trei fiind născuți în anul 2012.

În concursul open, la 3.000 de metri, Ciprian Enache s-a impus la masculin și a fost urmat de Dan Mirșidan și Laurențiu Țâmpău, la fete câștig de cauză având Gabriela Doroftei, urmată de Cornelia Nisioi și Corina Murariu.

Antrenorul și soțul Cristinei, Silviu Casandra, a declarat: „Mă bucur că am reușit să inaugurăm noua pistă de atletism, care a fost recondiționată cu sprijinul Federației Române de Atletism. A fost un concurs reușit, la care au participat peste 100 de concurenți. Cea mai spectaculoasă probă a fost cea de 300 m prichindei, unde a alergat și fetița mea, Raisa Carina, și mărturisesc că m-au încercat puțin emoțiile, deoarece nu știam sigur dacă-și dorește sau nu să alerge, eu doar i-am propus și s-a dovedit atrasă de ideea de a concura. Mă bucur că vremea a ținut cu noi și cred că participanții au fost mulțumiți de premii. Mulțumim pentru sprijinul acordat DJST Suceava, CSM Suceava și Asociaţiei Județene de Atletism Suceava”.

În concursul de 800 metri copile, Paula Sandu a câștigat locul I, Talida Sfargiu s-a clasat a doua, iar Florina Stratan a terminat a treia, iar la băieți podiumul a fost format din Florin Petrariu, Dănuț Bahan și Cosmin Nisioi.

Competiția a avut și o probă de ștafetă mixtă, 4 x 400 de metri, ce a fost câștigată de echipa formată din Corina Murariu, Lorena Serediuc, Dan Mirșidan și Ciprian Enache. Pe locul doi s-a clasat ștafeta compusă din Cornelia Nisioi, Andreea Doroftei, Răzvan Mălina și Laurențiu Țâmpău, iar pe trei, ștafeta compusă din Cosmina Lupașcu, Andreea Bucatariu, Marinel Gemănar și Gheorghe Horhogea.

La finalul concursului pe care-l organizează şi-i poartă numele, atleta Cristina Casandra s-a arătat foarte încântată de participare și de interesul pe care l-a stârnit competiţia în rândul copiilor.

„Ne bucură faptul că obiectivul nostru a fost realizat, acela de a promova mișcarea sportivă, și-n special atletismul. Sperăm ca prin acest concurs să-i sensibilizăm pe părinți, care la rândul lor să-și motiveze copiii să facă mișcare. Sunt sigură că o parte dintre participanții de azi vor fi campionii și medaliații de mâine. Mulțumesc profesorilor și antrenorilor care au mobilizat copiii să participe la acest concurs și celor care s-au implicat în organizare. Sper să fim sănătoși și să putem organiza în continuare acest minunat concurs”, a explicat la final atleta Cristina Casandra.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Prichindeii au fost atracția ediției cu numărul opt a Grand Prix-ului Cristina Casandra.
 Vizualizări articol: 1274 |