marţi, 8 iul 2014 - Anul XIX, nr. 155 (5664)
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   2 imagini |   ø fişiere video

Performanță

Sâmbătă şi duminică, Shopping City Suceava a găzduit, în prezența a mii de spectatori, prima etapă a Campionatului Naţional de Drift, care a reunit cei mai buni piloţi de profil din România. Evenimentul este unul cu tradiție, aflat la a 5-a ediție consecutivă organizată la Suceava cu sprijinul Asociaţiei Române de Drift, în parteneriat cu Shopping City Suceava şi Toyota Suceava. Campion național în anul 2011 și vicecampion al României în 2012, suceveanul Răzvan Frățianu a reușit să se impună în această primă etapă, în care au fost prezenți 24 de piloți din țară, patru fiind din județul Suceava. Pilotul sucevean a fost și sufletul acestui eveniment, el realizând traseul sub forma unui show continuu pentru pasionații de mașini, sucevenii având prilejul de a urmări în acțiune mașini cu sute de cai putere și derapaje controlate, dar şi cauciucuri forțate la limită de cei mai buni piloţi din țară.

În prima zi a competiției, concurenții au avut două sesiuni de antrenamente, dar şi o repriză de taxi drift, iar a doua zi, duminică, după antrenamente şi calificări au ajuns în finale 16 piloţi, care s-au luptat pentru primul loc în tandem, perechi de câte doi. În organizarea competiției, Asociația Română de Drift a fost sprijinită de câteva legende ale acestui sport, precum Dodo Toma şi Florin Hangu, ce sunt maeștri emeriţi ai motosportului şi multipli campioni naționali, dar şi de arbitrii tradiționali Simon Arpad şi Sandor Benedek.

„Sunt foarte bucuros că a fost un weekend perfect din punct de vedere organizatoric și că securitatea a fost în regulă. Mă bucur și că din punct de vedere sportiv am avut un weekend perfect, locul 1 în calificări și locul 1 la final este tot ce-și poate dori orice pilot la o etapă națională. Așa cum am spus de nenumărate ori, nivelul drift-ului în România crește de la an la an, deoarece vin din urmă tinerii piloți care vor evolua de la etapă la etapă mai bine și vor avea rezultate foarte bune”, a declarat câștigătorul etapei de la Suceava, Toyota Drift Series, Răzvan Frățianu.

O evoluție foarte bună a avut-o și câmpulungeanul Andrei Troașe, un pilot în vârstă de numai 20 de ani, care s-a luptat în tandemul din Top 8 cu Sorin Ene, inițiatorul primei școli de drift din România, și a fost învins abia după cinci runde. La finalul concursului, Sorin Ene s-a clasat pe locul trei, fiind foarte bucuros că a avut ocazia să concureze alături de doi tineri foarte talentați, ce sunt elevii săi la școala de drift. Locul patru i-a revenit brașoveanului Gabi Imre, în timp ce pe poziția a doua s-a clasat botoșăneanul Ciprian Croitoru.

„Mă bucur că prima etapă s-a desfășurat la Suceava. Au fost făcute câteva schimbări majore în ceea ce privește circuitul și a fost făcut un traseu foarte tehnic și spectaculos. Este un progres foarte mare în ceea ce privește mașinile, pregătirea, atât a piloților, cât și a parcului rece și a mașinilor, a fost ireproșabilă. Au fost două zile incendiare la Suceava, unde a câștigat cel mai bun”, a declarat la final președintele Asociației Române de Drift și fondatorul Campionatului Național, Gabriel Onofrei.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Suceveanul Răzvan Frățianu a câștigat prima etapă a naționalelor de drift de la Shopping City.
 Vizualizări articol: 1649 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Suceveanul Răzvan Frățianu a câștigat prima etapă a naționalelor de drift de la Shopping City0.05