Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6373 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   ø imagini |   ø fişiere video

Fotbal, Liga a II-a

Rapid CFR a încheiat turul cu un eșec la Otopeni

Singura reprezentantă a județului Suceava în Liga a II-a de fotbal, formația Rapid CFR, a încheiat turul campionatului cu un rezultat negativ în deplasarea de la CS Otopeni, scor final 1 – 2.

Sucevenii au bifat astfel cea de-a șasea înfrângere din acest sezon chiar de ziua națională a României, într-o confruntare ce a început cu intonarea imnului național.

Începutul meciului a aparținut gazdelor, care încă din minutul doi l-au pus la încercare pe portarul Preda. După 15 minute de joc, Otopeniul are șansa de a deschide scorul, dar Nelu Bucă șutează mult peste poartă din interiorul careului. În minutul 24, rapidiștii au prima ocazie după un șut al lui Bosancu de la marginea careului, la care portarul gazdelor a boxat mingea. CS Otopeni reușește să deschidă scorul în minutul 36 prin Pălimaru, care reia cu capul din plonjon o minge respinsă în față de Preda.

La numai șase minute de la reluarea jocului, în minutul 51, Rapid obține o lovitură de la 11 metri prin Negru, jucător ce este bruscat în careu de Dumitru. Bălan îl învinge cu o scăriță pe portarul advers și astfel egalează situația pe tabelă, scor 1 – 1. Imediat după egalare, Preda are o intrare imprudentă la un atacat advers și Otopeniul primește un penalty, pe care din fericire același Preda îl apără. Nervos că a ratat, Pălimaru lovește un adversar aflat la pământ, dar arbitrul nu observă și jucătorul Otopeniului scapă de un cartonaș roșu.

Rapidiștii primesc două cartonașe roșii și rămân în nouă jucători

În minutul 58, Bosancu vede cartonașul roșu după al doilea galben și sucevenii rămân în inferioritate. Mai mult, în minutul 63, Daniel Bălan are o intrare periculoasă prin alunecare și primește direct cartonaș roșu și, astfel, Rapidul a  jucat aproape jumătate de oră fără doi jucători. Minutul 77 avea să aducă și golul victoriei pentru Otopeni, după o centrare foarte bună și un balon trimis cu capul din plonjon în poartă, scor 2 – 1. Până la finalul jocului, gazdele mai au o șansă de gol, dar bara îl salvează pe portarul Preda.

După acest ultim joc din turul campionatului, elevii antrenorului Ovidiu Murariu ocupă poziția a zecea, la un singur punct de următoarele două clasate. Rapid CFR Suceava a început partida de la Otopeni în formula: Preda-Bălan, F. Plămadă, Sava, Semeghin, Gheorghiu, Velescu, Căinari, Bosancu, Negru și I. Plămadă, în teren intrând pe parcurs și Arotăriței, Marinkovic și Sumanariu.

13.   FC Farul Constanța               12  3  0  9  13 – 23    9
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Rapid CFR a încheiat turul cu un eșec la Otopeni.
 Vizualizări articol: 730 |