Curs valutar euroEUR:Tendinta4,973 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6085 lei

Liga a III-a

Sporting a început perfect sezonul de primăvară

Nou promovata Sporting a obţinut maximum de puncte în primele două etape din retur. Ieri, pe Areni, alb-verzii au trecut cu scorul de 3-2 (2-0) de Petrotub Roman, administrându-le oaspeţilor prima înfrângere din actuala ediţie de campionat. Tânăra formaţie suceveană a avut parte de un start perfect de partidă. Mai întâi, veteranul Mihai Guriţă a deschis scorul în minutul 9 cu o execuţie de efect, reluând cu călcâiul în plasă, la colţul scurt, o minge centrată din corner de către Apetri. La jumătatea primei reprize tabela de marcaj arăta deja 2-0 în favoarea gazdelor, după ce golgeterul Buziuc a transformat o lovitură de pedeapsă obţinută de Azaharioaei. Lucrurile au început însă se complice pentru suceveni în minutul 28, când Guriţă i-a aplicat un cot în figură unui adversar la o săritură la cap şi a sfârşit eliminat de pe teren. Beneficiind de avantajul omului în plus, romaşcanii au revenit în meci în minutul 50, când balonul respins de Filip, mijlocaşul central al celor de la Sporting, l-a lovit pe Petrilă, ricoşând apoi în plasa porţii apărate de Turiţă. Încurajaţi de acest gol norocos oaspeţii au început să-şi accentueze presiunea, însă tot sucevenii au ratat cele mai mari ocazii, pe contraatac, prin Arotăriţei, Azaharioaei (bară) şi Bîgu. Jocul s-a animat însă şi mai mult în minutele de prelungiri, când toată lumea aştepta fluierul final al centralului Adrian Şuţa din Baia Mare. Mai întâi nou intratul Nechitoaia a făcut 3-1 după ce a reluat din apropiere în poartă o minge respinsă greşit de portarul Geocaş, pentru ca romaşcanul Pătraşcu să stabilească scorul final la ultima fază a meciului.

Sporting a evoluat în alcătuirea Turiţă – Ailenei, Ferariu, Andronic, Pantea – Filip – Azaharioaei (89 Strugariu), Apetri (78 Kuruc), Buziuc (75 Nechitoaia), Arotăriţei (60 Bîgu) – Guriţă. Antrenori: Claudiu Sevaciuc şi Bogdan Grosu.

Primarul, prezent din nou pe Areni

La partida dintre Sporting Suceava şi Petrotub Roman a asistat şi edilul Ion Lungu, care a vizionat meciul alături de acţionarii alb-verzilor şi de deputatul Ghervazen Longher. La final, Ion Lungu s-a declarat satisfăcut de prestaţia grupării sucevene, remarcând în rândul celor de la Sporting câţiva tineri de mare perspectivă. De altfel, în garnitura aliniată ieri de Antrenorul Claudiu Sevaciuc au apărut nu mai puţin de patru jucători sub 18 ani, este vorba de Alex Buziuc, Răzvan Bâgu, Ionuţ Nechitoaia şi Cătălin Strugariu.