luni, 9 ian 2012 - Anul XVII, nr. 5 (4910)

Studenţii au început seria meciurilor de pregătire

La numai două zile de la reluarea antrenamentelor, cele două echipe de handbal ale Clubului Sportiv Universitatea au început seria meciurilor de pregătire în compania lotului naţional de tineret al României şi a Stelei Bucureşti, echipe ce se află la Suceava în cantonament.
Vineri seară, echipa a doua a Universităţii Suceava a debutat în acest an într-un meci test susţinut pe durata a trei reprize de câte 30 de minute, în compania naţionalei de tineret, în faţa căreia s-a impus la limită, scor 53 – 52. Pe parcursul acestui meci, susţinut în sala LPS, în teren a fost introdus şi Florin Acatrinei, cel care a revenit după o accidentare destul de serioasă ce l-a ţinut pe margine trei luni de zile.
Sâmbătă seară, prima echipă a studenţilor a debutat şi ea în meciurile test, în compania celor de la Steaua Bucureşti, într-o întâlnire care a avut loc tot la sala LPS din Suceava. În faţa unei echipe a bucureştenilor cu foarte mulţi jucători tineri, universitarii nu au avut probleme şi, după 60 de minute de joc, s-au impus cu scorul de 43 – 28, după ce la pauză aveau deja un avantaj de 12 goluri, 23 – 11. În această partidă a debutat în poarta suceveană şi noua achiziţie a Universităţii, George Şelaru, sportiv venit liber de contract de la campioana HCM Constanţa, cel care a demonstrat că face echipă bună cu colegul său Iulian Andrei.

Universitatea II a fost doar o repriză peste Steaua

Ieri dimineaţă, sala LPS Suceava a găzduit alte două meciuri, în primul Universitatea II întâlnind Steaua Bucureşti. Prima parte a jocului a fost una în care sucevenii au făcut un joc foarte bun, astfel că la pauză aveau un avantaj de şapte goluri, scor 24 – 17. Repriza secundă a fost una diametral opusă, cu o Steaua mult mai incisivă, mai ales pe contraatac şi faza a doua, dar şi o echipă a Universităţii care nu s-a mai regăsit în teren. Astfel, în primul sfert de oră din actul doi, bucureştenii au recuperat din handicap şi au preluat conducerea, graţie celor 14 goluri înscrise, faţă de numai două în tabăra universitarilor, scor 31 – 26. Până la final, jocul a fost ceva mai echilibrat, ambele echipe înscriind câte zece goluri, scor final 31 – 36 pentru Steaua.
Imediat după această partidă, prima echipă a Universităţii Suceava a întâlnit naţionala de tineret într-o partidă cu un ritm foarte alert şi faze spectaculoase de ambele părţi. Începutul de joc a aparţinut „tricolorilor” conduşi de Leonard Bibirig, care au reuşit să conducă la patru goluri după tot atâtea minute de joc. Pe fondul unui joc în viteză de ambele părţi, sucevenii conduşi de pe bancă de antrenorul Răzvan Bernicu au reuşit pe finalul reprizei să egaleze şi să termine primele 30 de minute în avantaj, scor 23 – 21. Partea a doua a fost la fel de animată, una în care ambele echipe au fost în avantaj de mai multe ori, pe final experienţa universitarilor spunându-şi cuvântul, chiar dacă au evoluat într-o formulă total schimbată faţă de prima repriză, scor final 42 – 40 pentru Universitatea.

Meciurile test vor continua şi în această săptămână

După cele două partide test disputate sâmbătă şi duminică, handbaliştii Universităţii Suceava vor continua antrenamentele la Suceava, câte două pe zi, şi urmează ca la finalul acestei săptămâni să dispute alte două partide, una în compania celor de la HC Odorhei şi una cu naţionala de tineret a României. Prezent la partidele din weekend atât pe banca sucevenilor, cât şi cea a naţionalei de tineret, antrenorul Leonard Bibirig s-a arătat mulţumit de forma fizică în care se află universitarii, capitol care l-a interesat în special pe parcursul celor două meciuri.
„Două meciuri foarte bune, din punct de vedere al pregătirii fizice şi specifice. În acest moment ne interesează crearea unor relaţii de joc şi omogenizarea echipei, mai ales la nivelul jucătorilor tineri. E şi normal ca după o pauză de trei-patru săptămâni să apară greşeli de tehnică individuală, la prindere şi pasare, dar sperăm ca în timpul scurt care ne-a mai rămas până la prima etapă să rezolvăm şi aceste mici probleme”, a declarat antrenorul Leonard Bibirig.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Studenţii au început seria meciurilor de pregătire.
 Vizualizări articol: 1013 |