luni, 9 mai 2011 - Anul XVI, nr. 107 (4705)
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   2 imagini |   ø fişiere video

Universitatea a învins la scor un Minaur aflat în suferinţă

Cu trei etape înainte de finalul sezonului, echipa de handbal a Universităţii Suceava a mai făcut un pas spre o nouă participare în cupele europene, după o victorie la scor în faţa celor de la Minaur Baia Mare, scor 47 – 27. Deşi se aşteptau la un meci mult mai greu, în faţa unei echipe aflate cu cuţitul la os, universitarii au făcut un galop de sănătate câştigând fără nici un fel de problemă, la 20 de goluri diferenţă o confruntare cu un Minaur aflat în suferinţă, atât din punct de vedere financiar, cât şi al lotului, cei mai buni dintre jucătorii săi plecând în iarnă. Deşi au deschis scorul, oaspeţii au contat în joc doar primele cinci minute, când cele două echipe erau la egalitate, pentru ca apoi, în numai două minute, Universitatea să se distanţeze la trei goluri printr-o reuşită a lui Chiruţ şi două semnate de Gavriloaia, scor 6 – 3. Profitând de o apărare slabă a oaspeţilor, sucevenii au continuat să se distanţeze şi în minutul 11, la scorul de 8 – 4, antrenorul băimărenilor, Ion Gerhardt a cerut timp de odihnă pentru a opri seria sucevenilor. Time out-ul nu i-a ajutat deloc pe oaspeţi. Elevii lui Leonard Bibirig şi Stelian Bursuc au punctat de cinci ori la rând şi după un sfert de oră aveau deja un avantaj de nouă goluri, scor 13 – 4. Chiar dacă au avut şi trei eliminări pe parcursul reprizei, universitarii şi-au permis să facă spectacol pentru suporterii prezenţi în sala LPS Suceava, cu aeriene sau combinaţii de manual, intrând la vestiare după 30 de minute cu un avantaj de nouă goluri, scor 22 – 13. Dacă în prima repriză, Bogdan Pralea a avut destul de multe intervenţii salvatoare, în repriza secundă a venit rândul lui Iulian Andrei să facă spectacol, chiar în ziua în care a spus adio burlăciei. Universitatea s-a apărat foarte bine în faţa unui atac modest al băimărenilor şi şi-a mărit treptat diferenţa, câştigând în final la o diferenţă foarte mare, de 20 de goluri, scor 47 – 27. La finalul partidei, handbaliştii suceveni au purtat în braţe pe teren un banner inscripţionat cu o fotografie a lui Iulian Andrei şi a soţiei sale în care le urau Casă de piatră. Cu ajutorul victoriei de sâmbătă, universitarii sunt la două partide de îndeplinirea obiectivului, mai exact un loc în primele cinci echipe în Liga Naţională, ce permite participarea în cupele europene.

Studenţii i-au dedicat această victorie portarului Iulian Andrei

La finalul meciului dintre Universitatea Suceava şi Minaur Baia Mare, tehnicianul Leonard Bibirig şi-a felicitat elevii pentru victorie, una dedicată portarului Iulian Andrei, cel care sâmbătă, în ziua meciului s-a însurat, motiv pentru care îi urăm şi noi Casă de piatră.

„Azi ne-am dorit să facem un joc cât mai bun, în viteză, indiferent de rezultat şi se pare că am reuşit acest lucru. Felicit jucătorii pentru felul în care au abordat această partidă şi pentru victorie, una pe care i-o dedicăm lui Iulian Andrei căruia şi îi urăm Casă de Piatră. Mai sunt două etape în care după părerea mea principalul inamic suntem noi şi de aceea trebuie să avem mare grijă cu abordăm aceste jocuri pentru a nu avea surprize”, a declarat după meci, tehnicianul Leonard Bibirig. Acesta a mai adăugat că-i pare foarte rău de situaţia dramatică în care a ajuns Baia Mare, dar are convingerea că Minaurul va reuşi să facă din nou o echipă competitivă şi va ajunge acolo unde-i este locul, în cele mai bune echipe din ţară.

Ion Gerhardt: „Îmi este ruşine să mă întorc la Baia Mare după această înfrângere”

Foarte dezamăgit de evoluţia elevilor săi, antrenorul Minaurului, Ion Gerhardt, a declarat la finalul meciului că şi o echipă de juniori bine aşezată în teren primea mai puţine goluri decât au primit elevii săi la Suceava. Mai mult, tehnicianul băimărean a ţinut să-şi felicite fostul său jucător, Leonard Bibirig, cel care după părerea sa a transmis jucătorilor săi modelul de dăruire de care a dat el dovadă când evolua în teren.

„Am preluat această echipă pentru ultimele cinci etape, echipă pe care am găsit-o debusolată din punct de vedere fizic şi psihic, aşa cum s-a văzut şi în meciul de azi şi care se află într-o situaţie jenantă în clasament. Chiar dacă avem câţiva jucători cu calităţi, din păcate majoritatea se complac în această situaţie. Îmi este ruşine să mă întorc la Baia Mare după această înfrângere la scor, după o partidă în care şi o echipă de juniori bine aşezată în teren primea mai puţine goluri. Paradoxul face că Minaurul a câştigat primul titlu de campioană cu mine pe bancă, iar acum sunt şanse să retrogradeze tot cu mine”, a declarat antrenorul Ion Gerhardt.

Rezultatele etapei 24 din Liga Naţională

Universitatea Suceava – HC Minaur Baia Mare       47 – 27 (22 – 13)

HC Odorhei – Politehnica Timişoara                        30 – 30 (18 – 17)

Universitatea Cluj – CSM Satu Mare                        37 – 28 (17 – 15)

Dinamo Braşov – Ştiinţa Bacău                                28 – 36 (13 – 18)

Pandurii Târgu Jiu – UCM HC Caraş-Severin          27 – 27 (10 – 12)

CSM Oradea – CSM Bucureşti                                 31 – 34 (16 – 15)

CSA Steaua Bucureşti – HCM Constanţa                 32 – 38 (18 – 18)

Clasamentul Ligii Naţionale de Handbal

1. HCM Constanţa                            24        21        1          2          820 – 670        43

2. HC Odorhei                                               24        17        2          5          736 – 675        36

3. CS Universitatea Suceava             24        17        0          7          750 – 663        34

4. UCM HC Caraş-Severin                24        15        2          7          719 – 673        32

5. Univ. Transilvania Cluj                  24        15        1          8          712 – 653        31

6. Ştiinţa Mun. Dedeman Bacău       23        15        0          8          662 – 619        30

7. Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu   24        14        2          8          729 – 702        30

8. CSM Satu Mare                             24        12        2          10        742 – 730        26

9. CSM Bucureşti                              24        8          1          15        693 – 751        17

10. Dinamo Municipal Braşov           24        7          2          15        642 – 694        16

11. CSA Steaua Bucureşti                 24        6          2          16        677 – 733        14

12. Univ. Poli. Municipal Timişoara  24        6          1          17        643 – 694        13

13. HC Minaur Baia Mare                 24        4          1          19        620 – 749        9

14. CSM Oradea                                23        1          1          21        643 – 782        3

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea a învins la scor un Minaur aflat în suferinţă.
 Vizualizări articol: 587 |