luni, 11 apr 2011 - Anul XVI, nr. 84 (4682)

Universitatea a învins Dinamo Braşov, după un meci destul de tensionat

Echipa de handbal a Universităţii Suceava a mai făcut un pas spre un loc de cupă europeană, după ce sâmbătă la amiază a obţinut încă două puncte în disputa de pe teren propriu cu Dinamo Braşov, scor final 28 – 24. La prima partidă cu o bancă tehnică formată din antrenorii Leonard Bibirig şi Stelian Bursuc, studenţii şi-au respectat statutul de favoriţi şi au obţinut punctele puse în joc, păstrându-şi astfel poziţia a patra în clasamentul Ligii Naţionale.

Deşi au început într-o formulă improvizată, după accidentarea conducătorului de joc, Cristian Bursuc, universitarii au început bine acest meci şi după patru minute conduceau cu 3 – 0. După mai multe greşeli şi ratări în tabăra suceveană, oaspeţii din Braşov s-au apropiat la un singur gol la mijlocul reprizei, scor 6 – 5, dar Universitatea a replicat imediat pe faza a doua şi contraatac, distanţându-se din nou la trei goluri în minutul 21, scor 9 – 6.

În ultimele nouă minute ale primei reprize, jocul a fost destul de fragmentat, cu eliminări temporare de ambele părţi şi, deşi aveau patru goluri avans în minutul 29, elevii lui Leonard Bibirig şi Stelian Bursuc au intrat la vestiare cu un avantaj de două goluri, scor 12 – 10.

Intrat în poarta Universităţii în debutul părţii secunde, Iulian Andrei a avut două intervenţii foarte bune şi Suceava s-a dus din nou la patru goluri, în minutul 33, scor 14 – 10.

Antrenorul Braşovului, Ionel Ene, şi-a scos echipa din teren în minutul 39

Preocupaţi mai mult de deciziile arbitrilor, jucătorii echipei gazdă au răbufnit în minutul 37, când au avut o avut o altercaţie cu studenţii, dar fără urmări la capitolul eliminări. Două minute mai târziu, un jucător braşovean a primit două minute eliminare pentru că a ţinut mingea, chiar dacă arbitri fluieraseră paşi, iar în acel moment antrenorul Ionel Ene şi-a luat jucătorii şi a plecat spre vestiare în „aplauzele” suporterilor prezenţi în sală. Conştient că va pierde meciul cu 10 – 0 şi că vor mai urma şi alte sancţiuni din partea FRH, tehnicianul celor de la Dinamo Braşov a decis că revină cu echipa în teren, într-un cor de huiduieli venite din partea fanilor Universităţii. Înainte de a se relua meciul, arbitrii au decis să-i acorde cartonaşul roşu antrenorului Ionel Ene, cel care a plecat în tribune, după ce a contestat tot timpul deciziile celor doi arbitri.

Astfel, oaspeţii au rămas cu patru oameni la linia de 9 metri, iar Adomnicăi a mărit diferenţa la cinci goluri, scor 17 – 12, în acelaşi minut 39. Din păcate, în faza imediat următoare, Adomnicăi şi Ciubotariu primesc eliminări de două minute la diferenţă de 10 secunde între ele şi astfel se restabileşte echilibrul numeric din teren. Ambele echipe marchează câte un gol, iar oaspeţii mai au o reuşită după ce le-au revenit ambii jucători eliminaţi în teren, scor 18 – 14. Imediat după ce au intrat şi cei doi suceveni eliminaţi, Universitatea a marcat de două ori consecutiv şi braşovenii au cerut time-out în minutul 43, la scorul de 20 – 14.

În ciuda mai multor lovituri de la 7 metri acordate oaspeţilor, Universitatea reuşeşte să se desprindă la opt goluri, cea mai mare diferenţă din meci, graţie intervenţiilor foarte bune ale portarului Iulian Andrei, dar şi a contraatacurilor rapide ce i-a surprins pe braşoveni.

În ultimele cinci minute, pe fondul unei relaxări în tabăra universitară, Dinamo marchează de patru ori la rând, dar sucevenii păstrează avantajul de patru goluri până la final, scor 28 – 24, chiar dacă în teren au intrat şi jucătorii care au evoluat mai puţin sau deloc în acest meci.

Universitatea rămâne pe locul patru, la două puncte în faţa urmăritoarelor

După cele două puncte câştigate în meciul de sâmbătă, echipa de handbal a Universităţii Suceava rămâne pe locul patru în clasamentul Ligii Naţionale, cu 24 de puncte acumulate în 18 etape, la cinci puncte faţă de următoarea clasată, UCM HC Caraş-Severin.

Faţă de etapa trecută, când erau la egalitate de puncte cu Ştiinţa Bacău, pe terenul căreia a pierdut la un gol, după etapa din weekend, sucevenii au un avans de două puncte faţă de locul cinci, poziţie pe care a trecut Universitatea Cluj, graţie victoriei de pe terenul altei contracandidate la un loc de cupă europeană, Pandurii Târgu Jiu. Mai mult, Ştiinţa Bacău a picat un loc, pe şase, la egalitate cu clujenii, după ce au pierdut confruntarea de la Caraş-Severin, acolo unde Universitatea va juca în etapa viitoare, vineri, de la orele 20.00, în direct la Digi Sport.

Rezultatele complete ale etapei a 18-a
Pandurii Târgu Jiu – Universitatea Cluj 28 – 34 (16 – 18)
Steaua Bucureşti – Minaur Baia Mare 31 – 24 (16 – 11)
Universitatea Suceava – Dinamo Braşov 28 – 24 (12 – 10)
HCM Constanţa – Politehnica Timişoara 30 – 24 (15 – 12)
UCM HC Caraş-Severin – Ştiinţa Bacău 31 – 29 (15 – 14)
CSM Oradea – HC Odorhei 28 – 38 (16 – 21)
CSM Bucureşti – CSM Satu Mare 29 – 29 (14 – 17)

14. CSM Oradea                   18     0       1       17     493 – 613 1
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea a învins Dinamo Braşov, după un meci destul de tensionat.
 Vizualizări articol: 1128 |