luni, 16 aug 2010 - Anul XV, nr. 191 (4482)

Rugby

CSM Bucovina Suceava a remizat cu Poli Iaşi

Echipa locală de rugby, CSM Bucovina Suceava, a înregistrat sâmbătă primul rezultat de egalitate din acest sezon, în compania celor de la Poli Iaşi, după un meci pe care putea să-l câştige, scor final 27 – 27. Deşi au întâlnit o echipă mult mai bine pregătită, mai ales la capitolul fizic, ce a venit la Suceava hotărâtă să plece cu toate cele cinci puncte puse în joc, elevii antrenorului Constantin Vlad au făcut un meci foarte bun, scăpând victoria printre degete la final de partidă. Meciul a început într-o notă de echilibru, pe fondul căreia sucevenii deschid scorul după zece minute, printr-o lovitură de pedeapsă reuşită de Flutur, de la peste 30 de metri lateral dreapta, scor 3 – 0. După numai 10 minute de joc, acelaşi Flutur transformă o nouă lovitură de pedeapsă dintr-o poziţie aproape identică şi scorul devine 6 – 0. Ieşenii reduc din diferenţă tot printr-o lovitură de pedeapsă şi chiar preiau conducerea pe tabelă în minutul 30, printr-un eseu transformat, reuşit într-o acţiune a experimentatei linii de trei sferturi, scor 6 – 10. În ciuda căldurii insuportabile, sucevenii nu renunţă la luptă şi forţează cu succes apărarea adversă, Opariuc reuşind primul eseu al echipei sale, transformat de Flutur, scor 13 – 10, rezultat înregistrat şi la pauză.

CSM Bucovina are un început foarte bun în repriza secundă şi pe fondul unui joc destul de încins, dar şi a unei greşeli din apărarea ieşeană, Flutur reuşeşte un nou eseu pentru CSM Bucovina, după o cursă de aproximativ 35 de metri şi scorul devine 20 – 10, după ce tot el reuşeşte şi transformarea. Presiunea Sucevei continuă şi îi forţează pe oaspeţi să greşească în apărare, iar Preutescu îşi trece în cont un eseu, după o cursă de 30 de metri, scor 27 – 10, după transformarea lui Flutur, scor ce a adus puţină linişte în tabăra suceveană la mijlocul reprizei secunde. Din păcate, lipsa pregătirii fizice îşi spune cuvântul în tabăra gazdelor, care reduc turaţia motoarelor şi le permit ieşenilor să domine sfârşitul de partidă şi să se apropie la numai trei puncte, prin două eseuri transformate, scor 27 – 24, când mai erau câteva minute de joc. Din păcate, cu o fază înainte de fluierul final, oaspeţii beneficiază de o lovitură de pedeapsă de la 35 de metri pe care o transformă şi egalează, plecând acasă cu două puncte, scor 27 – 27.

Constantin Vlad: „Din păcate nu am mai rezistat pe final”

După această remiză, tehnicianul sucevean Constantin Vlad a fost de părere că echipa sa nu a pierdut, dar acest rezultat de egalitate este un semieşec, mai ales după ce sportivii săi au demonstrat că pot să câştige.

„Am făcut un meci foarte bun, dar din păcate n-am mai rezistat pe final şi am fost egalaţi, într-un meci pe care puteam să-l câştigăm. Sportivii noştri au muncit foarte mult în faţa unui adversar experimentat, dar ca şi în celelalte meciuri s-a văzut că nu avem o capacitate de efort care să ne permită să ducem meciul până la capăt. Am făcut o presiune foarte bună în terenul oaspeţilor şi am reuşit două eseuri ce au ridicat tribunele în picioare, fapt ce nu s-a mai întâmplat de mult la Suceava. Noi suntem într-o perioadă de reconstrucţie, dar dacă am fi avut şi cei 11 jucători care ne-au plecat în acest an altul ar fi fost deznodământul acestui meci şi nu numai”, a declarat antrenorul Constantin Vlad.

În ciuda căldurii insuportabile, după meciul din Divizia Naţională dintre CSM Bucovina Suceava şi Politehnica Iaşi, pe terenul stadionului Unirea s-au întâlnit foştii jucători de la ambele echipe, într-un meci de old-boys în care au demonstrat ca de fiecare dată că anii ce au trecut peste ei nu i-au împiedicat să facă un joc spectaculos, cu faze ca din vremea tinereţii.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului CSM Bucovina Suceava a remizat cu Poli Iaşi.
 Vizualizări articol: 864 |