Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6699 lei

Handbal

Universitatea pierde în faţa Reşiţei la două goluri

Click aici pentru VIDEO

În ultima etapă a turului Ligii Naţionale de Handbal, Universitatea Suceava a pierdut pe teren propriu în faţa uneia dintre candidatele la titlul din acest an, UCM Reşiţa, scor 24 – 26. Aceasta este cea de-a treia înfrângere consecutivă pentru studenţi, după cele din deplasare cu Cluj şi Bacău, la final de tur, Universitatea ocupând poziţia a şasea în clasament, cu 14 puncte acumulate, după şapte victorii, la trei puncte de locul cinci, pe care şi l-au propus în acest sezon, ocupat momentan de Steaua Bucureşti.
Elevii antrenorului Leonard Bibirig au început mai slab meciul cu UCM Reşiţa şi, după mai multe ratări, erau conduşi în minutul 10 cu scorul de 1 – 5 şi mai apoi 2 – 6, în minutul 11. Următoarele zece minute din meci aparţin în totalitate sucevenilor, care, ajutaţi de portarul Iulian Andrei, aflat într-o formă foarte bună, dar şi de interul Adrian Chiruţ, reuşesc să înscrie de cinci ori la rând şi astfel să preia conducerea în minutul 21, scor 7 – 6. În această perioadă, universitarii reuşesc să marcheze chiar şi în ciuda faptului că aveau doi jucători eliminaţi.
Antrenorul oaspeţilor, Aihan Omer, simte că sucevenii sunt pe val şi cere time-out, pentru a stopa asediul Universităţii la poarta echipei sale. La reluare, Reşiţa marchează de două ori şi revine la conducere, până la finalul reprizei jocul fiind unul echilibrat, şi astfel universitarii intră la vestiare cu un handicap de un gol, scor 10 – 11.
Prima repriză a mai consemnat accidentarea portarului Reşiţei, Cristian Ionescu, care a suferit o entorsă după un contact cu Tcaciuc şi a fost scos pe braţe de colegii săi, dar şi un cartonaş roşu în minutul 28, primit de Şoldănescu, după ce suceveanul a agăţat braţul unui adversar ce a scăpat singur la semicerc.

Repriza a doua a fost mult mai echilibrată

Elevii lui Leonard Bibirig încep mai bine repriza secundă şi preiau conducerea după două goluri consecutive, graţie şi unui 7 metri apărat de Andrei, dar replica oaspeţilor vine imediat şi reşiţenii au din nou avantaj de un gol în minutul 36, scor 12 – 13. La acest scor, Universitatea reuşeşte să marcheze de patru ori şi să primească doar un gol şi se distanţează pentru prima dată la două goluri, scor 16 – 14, în minutul 40.
Cu un lot mult mai valoros şi o bancă ce le-a menţinut reşiţenilor tot timpul prospeţimea din teren, oaspeţii recuperează din diferenţă cu zece minute înainte de final şi preiau conducerea pe tabelă în minutul 51, scor 20 – 22. În ultimele opt minute, Universitatea încearcă să egaleze, dar nu reuşesc să se apropie decât la un gol, în ultima fază a meciului, scorul final fiind stabilit de principalul marcator al UCM-ului, suceveanul Gheorghe Irimescu, care a marcat nu mai puţin de zece goluri, scor 24 – 26.
În meciul de sâmbătă, pentru Universitatea au reuşit să-şi treacă numele pe lista marcatorilor jucătorii Chiruţ(10 goluri), Gavriloaia(4), Tcaciuc, Bursuc, Dospinescu şi Mitrea, câte două goluri fiecare, iar Zvanciuc şi Adomnicăi, câte un gol fiecare.

În celelalte partide disputate în etapa cu numărul 13 s-au înregistrat următoarele rezultate:

CSM Satu Mare - Steaua MFA Bucureşti 28-29 (13-16)
HC Odorhei - CSM Medgidia 10-0 (neprezentare)
Univ. Transilvania Cluj - Pandurii Târgu Jiu 28-26 (15-15)
SCM Rom Cri Braşov - Ştiinţa Bacău 28-36
Poli Timişoara - Minaur Baia Mare 25-29 (10-16)
Dinamo Bucureşti - HCM Constanţa 26-31 (13-14)