Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6625 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   18 imagini |   ø fişiere video

Hochei

Echipa CSM a făcut spectacol în turneul de la Suceava

Timp de trei zile, Patinoarul Artificial din Municipiul Suceava găzduieşte primul turneu al Campionatului Naţional de Hochei pentru sportivii sub 14 ani de la reînfiinţarea secţiei din cadrul Clubului Sportiv Municipal Suceava. Cu toate că au început antrenamentele pe gheaţă de doar două săptămâni, tinerii hocheişti suceveni, pregătiţi de antrenorii Constantin Curelaru şi Cătălin Vasiliu, au reuşit în primele două zile ale turneului să câştige două partide în faţa unor echipe ce beneficiază de patinoar acoperit şi se antrenează de luni bune pe gheaţă.
În primul meci, desfăşurat vineri de la orele 14.00, formaţia CSM Suceava a reuşit să se impună în faţa celor de la CSŞ Bucureşti, cu scorul de 3 – 1, echipă în faţa căreia a pierdut întâlnirile anterioare, de la primele trei turnee.
Încurajaţi din tribune de părinţi şi prieteni, tinerii hocheişti suceveni au reuşit sâmbătă, în a doua zi a turneului, să se impună în faţa unui adversar mult mai dificil, CSM Dunărea Galaţi, cu scorul de 2 – 1. Cele două echipe au terminat la egalitate timpul regulamentar, scor 1 – 1 şi, conform regulamentului, s-a mai disputat o repriză de cinci minute de prelungire, în care echipa care marca prima câştiga partida. Deoarece nu s-a marcat nici în prelungiri, arbitri întâlnirii au trecut la loviturile de departajare, acolo unde sucevenii au reuşit două din cele trei lovituri regulamentare, fără să primească gol.
În cea de-a treia partidă, CSM Suceava a făcut un meci mult mai bun decât la celelalte turnee în faţa primei clasate, CSŞ 6 Steaua Bucureşti, pierzând doar cu 5 – 0, diferenţă mult mai mică decât în întâlnirile anterioare, când au cedat la peste 15 goluri.
„În cele trei meciuri s-au cunoscut foarte mult cele două săptămâni de antrenament pe gheaţă, sportivii noştri evoluând de la egal la egal cu adversari care au condiţii mult mai bune decât noi, şi mă refer aici în principal la un patinoar acoperit. Astfel, am reuşit să câştigăm în faţa celor de la CSŞ Bucureşti şi Dunărea Galaţi, echipe în faţa cărora am pierdut la primele trei turnee”, a declarat antrenorul Constantin Curelaru.
Astăzi, de la orele 9.00, în cea de-a treia şi ultima zi a turneului, CSM Suceava va avea un meci mai uşor în compania celor de la Olimpia Ploieşti, echipă pe care a învins-o în întâlnirile anterioare din acest sezon. În celelalte partide disputate la turneul de la Suceava, Dunărea Galaţi a trecut de Olimpia Ploieşti, cu scorul de 9 – 2, Steaua a câştigat cu 13 – 0 în faţa formaţiei CSŞ Bucureşti, în timp ce CSŞ Bucureşti a învins Olimpia Ploieşti, cu scorul de 7 – 0.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Echipa CSM a făcut spectacol în turneul de la Suceava.
 Vizualizări articol: 601 |