luni, 16 nov 2009 - Anul XIV, nr. 269 (4255)

Serie nefastă

Cetatea a ajuns la al şaselea meci fără victorie

Cetatea continuă să se scufunde încet dar sigur în subsolul Ligii secunde. Sucevenii au rămas la cota de 12 puncte, atâtea câte aveau şi în urmă cu şase etape, iar la modul cum decurg lucrurile drumul echipei sucevene nu poate duce decât în eşalonul 3. Sâmbătă, fotbaliştii pregătiţi de Ioan Radu au fost zdrobiţi cu scorul de 4-0, în deplasare, de Dunărea Galaţi, o contracandidată în lupta pentru evitarea retrogradării, iar în ritmul ăsta sucevenii vor ajunge să fie depăşiţi şi de ultima clasată, CSM Râmnicu Sărat.
Gălăţenii au început mai bine jocul cu Cetatea şi au ameninţat prima dată poarta lui Pascal în minutul 10 prin Cârjan. Peste alt 10 minute, Eni a zguduit bara porţii sucevene cu un şut sănătos de la 20 de metri. Deschiderea scorului avea să se producă conform cursului jocului în minutul 27: Cristian a centrat de pe partea dreaptă nejenat de nimeni, iar State, complet liber la 6 metri, a înscris cu latul, ca la antrenament.
Sucevenii nici nu au avut timp să se dezmeticească după golul primit, pentru că Dunărea a dus rapid scorul la 2-0 prin Cârjan, care l-a surprins pe Pascal cu un şut parabil de la 30 de metri. Nemaiavând ce pierde, sucevenii încep să conteze tot mai mult în ofensivă, aşa că prima repriză se încheie cu o mare ratare a lui Tomaz, care a luat la ţintă bara porţii gălăţene.
Ghinionul a continuat să-i urmărească pe fotbaliştii pregătiţi de Ioan Radu şi în repriză secundă, mai exact în minutul 58, când Semeghin a nimerit şi el bara porţii din stânga lui Mindileac cu un şut din lovitură liberă. Şi cum se întâmplă de obicei în fotbal, când unii ratează, ceilalţi marchează. Astfel, cu 20 de minute înainte de final, State l-a angajat foarte bine în adâncime pe Cristea, care l-a lobat elegant pe Pascal, ieşit în întâmpinare, şi a majorat scorul la 3-0 în favoarea gazdelor. Iar ca tacâmul să fie complet, în minutul 84, Dunărea a mai punctat o dată, în urma unei faze de cascadorii râsului. Semeghin a trimis o pasă înapoi spre Pascal, acesta a luat balonul în braţe, iar arbitrul a acordat lovitură liberă indirectă în favoarea gazdelor. Profitând de letargia oaspeţilor, State a mişcat repede mingea pentru Cârjan, care a stabilit scorul final, 4-0.
Dunărea a evoluat în alcătuirea: Mindileac – Cristian, Marin, Agache (46 Cristescu), Popescu, Velescu, Eni, Cristea, Munteanu, Cârjan, State (70 Ioviţă). Antrenor: Viorel Tănase.
Cetatea a jucat în formula: Pascal – Feraru, Cososchi, Bernard – Azaharioaei, Apetri (37 Negru), Homneac, Semeghin, Halip (76 Dicher) – Tomaz (50 Dumitru), Pălimaru. Antrenor: Ioan Radu.

18. CSM Râmnicu Sărat 13 2 2 9 3-31 8

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Cetatea a ajuns la al şaselea meci fără victorie.
 Vizualizări articol: 1019 |