Curs valutar euroEUR:Tendinta4,971 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,5892 lei

Rugby

CSM Bucovina a început play-out-ul cu o înfrângere

În primul meci din partea a doua a Diviziei Naţionale de rugby, echipa locală CSM Bucovina Suceava a înregistrat primul eşec din turneul play-out în faţa celor de la Poli Iaşi, scor 12 – 39. Faţă de alte întâlniri, oaspeţi au aliniat în teren o echipă foarte mobilă, cu jucători rapizi ce au reuşit să-i surprindă pe suceveni de mai multe ori pe parcursul partidei. Ieşenii au reuşit primul eseu încă din minutul şapte, când pe contraatac au rămas trei contra unu, scor 0 – 7 după ce transformarea a fost reuşită de fostul sucevean Ignea, cel care a dovedit şi de această dată că este un foarte bun jucător de picior. Până la pauză, oaspeţii şi-au creat un avantaj destul de consistent, scor 17 – 0, după o repriză în care şi sucevenii au avut mai multe şanse de a culca balonul în terenul de ţintă advers, dar au fost opriţi la doar câţiva metri de buturi, ori de adversari, ori de greşelile de tehnică. Elevii antrenorului Constantin Vlad şi-au revenit abia în ultimele 10 minute ale partidei, înscriind două eseuri prin Hamciuc şi Tuhlei, unul fiind transformat de Flutur, dar deja diferenţa era prea mare, meciul încheindu-se la scorul de 12 – 39.

„Ieşenii au câştigat meritat acest meci în care au avut un plus de viteză, dar au stat mult mai bine şi la capitolul tehnică. Sunt foarte supărat pe atitudinea jucătorilor noştri, cei care nu s-au dăruit aşa cum aş fi vrut, la aceasta adăugându-se şi multiplele greşeli de tehnică, de care oaspeţii au profitat de câte ori au avut ocazia. În lot există şi o stare vizibilă de nemulţumire, deoarece jucătorii nu au mai luat nici un ban din luna ianuarie, dar sper că acest lucru se va rezolva cât mai curând, o dată cu venirea banilor alocaţi de Primăria Suceava”, a declarat antrenorul Constantin Vlad. În această etapă, sucevenii nu au putut conta pe serviciile a doi jucători, Conache şi Ştefancu, primul din cauza unei rupturi la ligamentele genunchiului, iar al doilea deoarece a plecat la muncă în Italia. Mai mult, în debutul partidei Creţuleac şi Onofrei s-au accidentat şi n-au mai putut continua jocul.

6. CFR CSU Braşov            11 0 0 11   39-761 0pb 0p

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului CSM Bucovina a început play-out-ul cu o înfrângere.
 Vizualizări articol: 1230 |