luni, 8 sep 2008 - Anul XIII, nr. 211 (3892)

Universitatea a învins Dinamo la Bucureşti

Echipa locală de handbal CS Universitatea Suceava a început în forţă noul sezon al Ligii Naţionale, după ce s-a impus clar pe terenul celor de la Dinamo, scor 30 – 25, după ce la pauză aveau un gol avans, 13 – 12.

Elevii antrenorilor Petru Ghervan şi Leonard Bibirig au controlat jocul pe întreaga durată a partidei în faţa unei formaţii bucureştene ce a arătat carenţe la capitolele viteză şi inspiraţie. Sucevenii au început foarte bine partida, astfel că, după numai şapte minute de joc, antrenorul dinamoviştilor a fost nevoit să ceară time-out, atunci când elevii săi erau conduşi cu 5 – 1. Cu o apărare foarte exactă şi un Pralea într-o formă excelentă, studenţii le-au dat mari bătăi de cap adversarilor, care au reuşit să echilibreze cât de cât jocul abia pe finalul primei reprize, studenţii intrând la vestiare cu un gol avantaj.

În debutul reprizei secunde, Universitatea şi-a menajat câţiva dintre jucători, dar jocul a continuat în aceeaşi notă, cei intraţi în teren descurcându-se bine. Cu 15 minute înaintea fluierului final, gazdele au reuşit să preia conducerea pentru prima şi ultima dată, scor 17 – 16. Finalul a aparţinut sucevenilor, care şi-au asigurat un avantaj confortabil şi două puncte foarte preţioase în economia noului sezon, mai ales că sunt câştigate în deplasare.

„Avem un început bun de campionat, ca şi anul trecut, acest lucru dovedind că pregătirea din această vară a fost bine elaborată, mai ales cea pentru meciul cu Dinamo. Jucătorii noştri s-au comportat foarte bine în teren, mai ales în apărare, acolo unde s-au închis exact şi au anticipat combinaţiile adversarilor, o contribuţie majoră având-o portarul Bogdan Pralea, cel care pe lângă intervenţiile salvatoare a apărat şi trei lovituri de la 7 metri. Această victorie este şi o confirmare a creşterii valorice pe care o are echipa faţă de anul trecut, loturile ambelor echipe fiind în mare aceleaşi”, a declarat antrenorul Petru Ghervan.

Pentru Universitatea au evoluat Pralea, Andrei – Zvanciuc, Ţuţu (2 goluri), Adomnicăi (9), Chiruţ (4), Dospinescu (2), Mitrea (2), Bursuc (3), Brădăţan, Mihai, Ignat (6), Gavriloaia şi Tcaciuc.

Din păcate, accidentarea suferită la glezna dreaptă de Leonard Bibirig l-a ţinut în afara terenului de joc, sucevenii sperând să se recupereze până la etapa viitoare, când Universitatea va juca acasă cu Universitatea Cluj, sâmbătă, de la orele 11.00, la sala LPS.