Un timișean a scos la vânzare o mănăstire



Un bărbat în vârstă de 55 de ani, din Timiș, a scos la vânzare o mănăstire, proprietate personală, pentru care spune că și-a cheltuit întreaga avere, dar pe care oamenii nu o folosesc, însă localnicii din Ierșnic nu sunt de acord, spunând că au investit și ei bani pentru ridicarea acestui lăcaș.
Timișeanul Aurel Filip spune că localnicii din Ierșnic nu mai vor să folosească mănăstirea sa, astfel că a dat anunț la mica publicitate că o vinde, oferta incluzând chiliile „la pachet” cu un teren de două hectare și jumătate.
Aurel Filip a înălțat mănăstirea în urmă cu 12 ani, declarând că a vrut să facă „un bine” localnicilor din Ierșnic. Acum, el declară că vrea să-și vândă mănăstirea pentru că a constatat că oamenii „nu o mai vor”. Localnicii susțin că în mănăstirea respectivă ar fi fost ținute și slujbe, dar reprezentanții Mitropoliei Banatului afirmă că aceasta nu este un lăcaș de cult.
„În urmă cu doi ani, am primit de la un italian 25 de miliarde (vechi – n.r.), dar nu am vrut să o vând. (…) Dacă acu doi ani am luat 25 de miliarde, acuma nu mai este același preț”, a declarat proprietarul, întrebat cât cere pe mănăstire.
Localnicii spun, însă, că mănăstirea a devenit în ultima perioadă loc de pelerinaj pentru creștinii ortodocși din zona Banatului și că au contribuit și ei, inclusiv cu bani, la ridicarea construcției, motiv pentru care nu sunt de acord ca mănăstirea să fie vândută.
Deși proprietarul spune că are toate autorizațiile necesare de la Biserica Ortodoxă, reprezentanții Mitropoliei Banatului susțin că mănăstirea nu este un lăcaș de cult, ci o proprietate privată, astfel că, din punctul lor de vedere, mănăstirea nu există și nu îl pot împiedica pe proprietar să o vândă.
„Este vorba de o proprietate privată, avem de-a face cu voința unui credincios de a construi o biserică, însă din punct de vedere statutar, canonic, acest lucru nu depinde de Arhiepiscopia Timișoarei. Nu are nici un acord din partea Mitropoliei, nu are nici un act de sfințire, deci din punct de vedere scriptic ea nu există”, a declarat Simion Stana, reprezentant al Arhiepiscopiei Timișoarei.
Aurel Filip susține că mănăstirea are aprobare de la Sfântul Sinod și „nimeni nu poate să spună că este căzută așa”.
Preoții susțin că nu vor să cumpere clădirile, dar nu le refuză dacă acestea sunt donate Mitropoliei.