Un tânăr în vârstă de 24 de ani, din municipiul Fălticeni, a sfârșit tragic, acum două zile, în stațiunea Costinești, după ce s-a electrocutat în timp ce strângea un prelungitor electric. Conform presei dobrogene, suceveanul, Adrian Didei, lucra ca ajutor de ospătar la discoteca Tineretului din Costinești, iar luni acesta ar fi făcut baie în mare, cu puțin timp înainte de a muri, după care a pus mâna pe un prelungitor de la o instalație de sunet. Mai exact, tânărul a început să strângă prelungitorul, pe care l-a înfășurat pe mână. În acel moment, probabil din cauza unei porțiuni neizolate corespunzător, tânărul a căzut ca secerat la pământ.
Un elicopter SMURD a fost trimis la fața locului, sperându-se că tânărul mai poate fi salvat. Din păcate, tânărul nu a mai fost urcat în elicopter. Manevrele de resuscitare nu au avut efectul scontat, iar personalul SMURD nu a putut decât să constate decesul, după efectuarea manevrelor cerute de proceduri.
La fața locului au ajuns polițiști și inspectori de muncă, care au declanșat o anchetă pentru a stabili împrejurările exacte în care s-a produs tragedia și dacă în cauză este vorba de un accident de muncă.
Marian Becheanu, din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă (ITM) Constanța, citat de cotidianul „Replica”, a declarat:
“Colegii mei se află la Costinești pentru a analiza cazul. Este vorba despre un angajat care a încercat să strângă un prelungitor, a încercat să-l facă, pe mână, colac și probabil s-a electrocutat. Acum analizăm prelungitorul respectiv, dacă a fost izolat cum trebuie. De asemenea, se fac verificări și asupra instalației electrice, dacă funcționa în parametri normali”.
Tânărul din Fălticeni era plecat la Costinești de la debutul sezonului pe Litoral, și adunase deja mai multe veri în care lucra în stațiunile românești.






