Un individ care și-a dat afară din casă soția și copiii a fost evacuat din locuință de polițiști



Femeia scoasă afară din casă a cerut ajutor prin 112
Femeia scoasă afară din casă a cerut ajutor prin 112

Polițiștii de la Secția Rurală Marginea au avut de gestionat duminică seară un grav caz de violență în familie petrecut în comuna Burla.
În jurul orei 21.00, printr-un apel la 112 o femeie a cerut ajutor, anunțând că soțul a dat-o afară din casă, împreună cu cei doi copii minori.
Polițiștii deplasați la fața locului au găsit-o pe femeie și pe copii afară, îmbrăcați sumar.
Din cercetări a rezultat că femeia a observat duminică seară faptul că lipsește televizorul din casă și i-a reproșat soțului că l-a vândut pe băutură. Femeia a menționat că în ultima perioadă de timp soțul său a început să vândă lucruri din locuință pentru a-și lua alcool. Pe acest fond, femeia a fost amenințată cu acte de violență și a apoi scoasă forțat din locuință.
După discuții cu femeia și copiii și după completarea formularului de evaluare a riscului polițiștii au constatat că se impune emiterea unui ordin de protecție provizoriu.
Ordinul a fost emis imediat iar în baza lui bărbatul, care se afla sub influența băuturilor alcoolice, a fost evacuat din locuință.
Polițiștii au întocmit și dosar penal fiind efectuate cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de violență în familie.
Polițiștii reamintesc că ordinul de protecție provizoriu se emite pe loc, pentru o perioadă o perioadă de cel mult 5 zile. Ordinul de protecție provizoriu cuprinde și mențiunea că încălcarea oricăreia dintre măsurile dispuse constituie infracțiune și se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.



Recomandări

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112
O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro

Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro
Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro

Un sucevean reclamă că a fost jignit și instigat la violență de personalul de la intrarea în sediul DSP Suceava

Un sucevean reclamă că a fost jignit și instigat la violență de personalul de la intrarea în sediul DSP Suceava
Un sucevean reclamă că a fost jignit și instigat la violență de personalul de la intrarea în sediul DSP Suceava

Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire

Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire
Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire