Traian Băsescu a ajuns în județul Suceava, afectat de inundațiile din iulie



Traian Băsescu a ajuns în județul Suceava, afectat de inundațiile din iulie
Traian Băsescu a ajuns în județul Suceava, afectat de inundațiile din iulie

Președintele Traian Băsescu a ajuns, joi la prânz, cu elicopterul, în comuna suceveană Moldovița, județul Suceava fiind grav afectat de inundațiile care au avut loc în această vară, transmite corespondentul MEDIAFAX. La ora transmiterii acestei știri, președintele Băsescu, însoțit de prefectul de Suceava, Alexandru Băișanu, și de președintele Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Flutur, se îndrepta spre localitatea Argel, pe drum șeful statului urmând să se oprească pentru a vedea stadiul lucrărilor de refacere a drumurilor județene din Suceava, afectate grav de inundațiile din luna iulie.
În jurul orelor 13.30 și 14.00, Traian Băsescu se va duce în localitățile Rădăuți Prut și, respectiv, Baranca, din județul Botoșani.
Potrivit datelor centralizate de Prefectura Suceava, în urma inundațiilor de la sfârșitul lunii iulie, au fost afectați 200 kilometri de drumuri județene, 846,69 de kilometri de drumuri comunale, 22 de poduri pe drumuri județene și 189 de poduri pe drumuri comunale, 27 de podețe pe drumuri județene și 614 podețe pe drumuri comunale.
În județul Suceava, potrivit datelor comisiei de evaluare, urmează să fie reconstruite 197 de case, din care 42 au fost distruse total de inundații, iar alte 155 urmează să fie demolate întrucât au fost grav avariate structural. Totodată, alte 59 de case vor fi consolidate, iar 2.105 case vor fi reparate.
În cursul zilei de miercuri, președintele Traian Băsescu s-a aflat în județul Neamț, unde a inspectat stadiul lucrărilor de reconstrucție a caselor distruse de ape în timpul inundațiilor din această vară.