Taxe mai puține pentru consumatorii care se racordează la rețeaua electrică începând cu 12 iunie



Consumatorii care vor să se racordeze la rețeua de distribuție a electricității de medie și joasă tensiune vor plăti mai puține taxe începând cu 12 iunie, potrivit unui ordin al Autorității Naționale de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE).
Actul normativ stabilește că tariful de racordare la rețelele electrice de medie și/sau joasă tensiune va cuprinde doar două componente, față de trei în prezent.
Componenta la care ANRE a renunțat se referă la capacitatea rezervată în rețeaua electrică, aceasta urmănd să fie plătită de distribuitorul de electricitate. Acum acest tarif este plătit de consumator.
Astfel, tariful de racordare va fi format dintr-o componentă corespunzătoare instalației de racordare și una aferentă recepției lucrărilor.
Totodată, tariful pentru realizarea instalației de racordare va fi determinat în funcție de tipul rețelei, lungimea racordului sau a branșamentului și puterea aprobată.
„În cazul în care utilizatorul dorește suportarea contravalorii lucrărilor aferente componentei, mijloacele fixe rezultate rămân în proprietatea utilizatorului, iar operatorul de distribuție poate să le preia doar cu justă despăgubire, conform reglementărilor în vigoare”, se arată în documentul citat.
Ordinul ANRE pentru aprobarea metodologiei de stabilire a tarifelor de racordare a utilizatorilor la rețelele electrice de distribuție de medie și joasă tensiune completează un regulament din ianuarie, aprobat prin hotărâre de Guvern, privind racordarea utilizatorilor la rețelele electrice de interes public.
Potrivit actului aprobat de Guvern, tariful de conectare a utilizatorilor la rețelele electrice de interes public va include doar costurile efective de realizare a lucrării, iar termenul de emitere de către operator a a avizului tehnic de racordare va fi redus de la 90 de zile la maximum 30 de zile de la înregistrarea cererii.
De asemenea, costul lucrărilor de întărire a rețelelor electrice în amonte de punctul de racordare este suportat de către operatorul de rețea, și nu exclusiv de utilizator. Pentru cazurile speciale, în care lucrările de întărire a rețelelor electrice în amonte de punctul de racordare sunt realizate exclusiv sau preponderent pentru utilizatori, modul de acoperirea a costurilor va fi reglementat de autoritatea competentă în domeniu.
Operatorul de rețea va trebui să furnizeze solicitantului informații privind posiblitățile de racordare la rețea, durata estimată a fiecărei etape aferente operațiunii, tarifele practicate pentru emiterea avizelor tehnice. Pentru zonele în care nu există rețele electrice, realizarea rețelei este finanțată de autoritățile publice.