Tăriceanu spune că lipsa de informații din partea Ucrainei a creat dificultăți în cazul inundațiilor



Lipsa de informații din partea Ucrainei a creat dificultăți autorităților române în gestionarea inundațiilor și se dorește o colaborare mai bună între cele două părți în astfel de situații, a declarat premierul Tăriceanu, care a precizat că a intervenit personal pentru rezolvarea problemelor.
„Ceea ce rămâne de făcut, la nivel de deziderat, este o colaborare mai bună, o transmitere constantă a datelor, în așa fel încât autoritățile române să poată să ia deciziile care se impun. Am avut, după data de 24 iulie, o lipsă de informații din partea ucraineană, care sigur că ne-a pus într-o situație de dificultate. Este și motivul pentru care am intervenit personal pe lângă Guvernul ucrainean, pe lângă autoritățile ucrainene să ne furnizeze aceste date. Din acest motiv a existat un anumit element de incertitudine, care sigur că a grevat asupra deciziilor care trebuia luate”, a spus Tăriceanu, aflat la barajul Stânca-Costești.
România a cerut oficial, luni seară, Ucrainei, prin Ministerul Afacerilor Externe (MAE), să permită accesul unor experți hidrologi români pe secțiunile ucrainene ale Siretului și Prutului, pentru a observa și a evalua starea exactă a debitelor acestora și pentru a putea contracara mai bine efectele inundațiilor.
Ministrul român de interne, Cristian David, critica explicit, tot luni, comunicarea „foarte săracă” dintre autoritățile române și cele ucrainene pe tema inundațiilor din nordul Moldovei, precizând că informațiile despre starea reală a debitelor au ajuns târziu la autoritățile române.
„Comunicarea cu ucrainenii este foarte săracă. Nu avem informații suficiente și la timp din Ucraina, pentru a ști ce putem și ce trebuie să facem noi, aici”, a declarat, luni, ministrul David, aflat la Rădăuți-Prut, din județul Botoșani, localitate distrusă în mare măsură de apele revărsate ale Prutului.
Ulterior, marți, David și-a nuanțat declarațiile, afirmând că afluenți din Ucraina s-au deversat în Prut și, de aceea, s-au produs inundații la Rădăuți-Prut, în județul Botoșani.
„Autoritățile ucrainene dau foarte puține informații sau deloc. Nu avem cum să fim anunțați din timp, doar constatăm. (…) Solicităm informații de la partea ucraineană, dar mă îndoiesc că lucrurile vor evolua altfel”, a mai spus David.
Ministrul a mai arătat că este foarte dificil să reacționeze în condițiile în care ucrainienii nu comunică deloc.
Administrația Națională „Apele Române” a anunțat, marți, că autoritățile ucrainene le-au permis hidrologilor români să inspecteze secțiunile râurilor Siret și Tisa aflate pe teritoriul statului ucrainean, prima vizită a experților români fiind, la momentul transmiterii acesti știri, în desfășurare.