Tăriceanu despre PSD: România de stânga este nesigură și trăiește în trecut



Președintele PNL, Călin Popescu Tăriceanu, i-a criticat, luni, pe social-democrați, menționând că PSD crede că statul este atotputernic, vrea ca statul să intervină în economie, vrea să mărească taxele și trăiește în trecut. „Ei, cei de la PSD, cred că statul este atotputernic și are dreptul să le spună oamenilor cât să lucreze și unde să lucreze. Noi, liberalii, considerăm că tinerii trebuie să aibă calculatoare. Ei, cei de la PSD, pun înaintea intereselor copiilor interesele lor persoanle și din acest motiv au respins în Senat proiectul înaintat de PNL. PSD vrea să blocheze intereselor copiilor doar pentru a-și promova interesele personale. Noi susținem economia de piață, ei continuă să susțină intervenția statului în economie”, a susținut Călin Popescu Tăriceanu, la lansarea candidaților liberali la parlamentare.
Tăriceanu a vorbit și despre diferențele dintre guvernarea PNL și cea a PSD. „Vreți să știți cum a guvernat stânga? Întrebați-i pe românii care vroiau să părăsească țara în guvernarea Năstase. Vreți să știți cum au guvernat liberalii? Întrebați-i pe românii care circulă liber prin Europa, pe pensionarii care au pensii mai mari”, a spus Tăriceanu.
El a subliniat că principala diferență dintre PSD și PNL este aceea că PSD trăiește în trecut.
„Dragi liberali, știți care este cea mai importantă diferență între PSD și PNL? România liberală e România europeană, care încurajează investițiile și concurența. România liberală este acum stat membru al UE și e cel mai mare producător de autovehicule din Europa de Sud-Est. România de stânga este nesigură și trăiește în trecut. De aceea, nu m-am mirat de ce zicea un lider de stânga spunând ceea ce crede despre România, considerând-o o țară de doi lei”, a spus liderul PNL, precizând că România guvernată de liberali este „o Românie mândră și prosperă”, care este pregătită să devină a șaptea putere economică din Europa.
Liderul liberal a mai spus că el crede că România poate mai mult și, din acest motiv, „politicienii care o consideră o țară de doi lei nu au dreptul să guverneze România”, dar și că „românii le vor spune acestor politicieni: «Dacă credeți că România e o țară de doi lei, atunci nu meritați să conduceți această țară!»”.
Călin Popescu Tăriceanu a apreciat că PNL nu va aplica în niciun caz „logica stângii”, care se bazează pe principiul „să creștem salariile și pensiile și apoi să nu avem resursele pentru a le plăti”.
„Nu există cale de mijloc: România fie merge înainte cu un program de dreapta, fie va merge cu unul de stânga care va ruina economia și ne va întoarce în trecut. Stânga promite subvenții mărite, reducerea TVA și în general cheltuieli mai mari. De unde acești bani, domnilor? Nu poți obține creșteri economice cu măsuri de stânga”, a susținut Tăriceanu.
Președintele PNL a mai spus că primul lucru pe care au de gând să-l facă social-democrații când vor ajunge la guvernare este creșterea taxelor pentru a-și putea acoperi promisiunile.
„Știți ce vrea PSD să facă dacă vine la putere? În primul rând, va crește taxele, pentru că numai așa poate obține banii pentru a-și îndeplini promisiunile fără acoperire. Au anunțat că vor scoate taxa unică de impozitare. (…) Vă mai amintiți cum în 2004 polticienii de stânga ne acuzau că după introducerea cotei unice economia se va prăbuși? Astăzi, România e pe primul loc în Europa la creșterea economică, iar în 2008 România va avea cea mai mare creștere economică din istoria sa modernă. (…) România trebuie să știe că sunt de ajuns câteva luni pentru a pune țara în genunchi și pentru ca această creștere economică să dispară dacă va veni stânga la putere”, a susținut Călin Popescu Tăriceanu.