La finele acestei săptămâni, începând de vineri după-amiază, o porțiune din strada Universității va fi blocată traficului rutier, în vederea executării unor lucrări de reabilitare a rețelelor de apă și canalizare din acea zonă.
Constructorii de la Pfeiffer au solicitat închiderea totală a porțiunii de stradă cuprinsă între stadionul Areni și parcarea Primăriei Suceava, dar, cel mai probabil, li se va aproba doar închiderea parțială a străzii, pentru că pe acolo trebuie să poată circula utilajele de intervenție ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență, care are sediu la câțiva zeci de metri mai încolo.
Viceprimarul Lucian Harșovschi, care a coordonat comandamentul de ieri dimineață, de gestionare a lucrărilor executate pe fonduri europene, a spus că va aviza favorabil solicitarea celor de la Pfeiffer, de închidere parțială a străzii Universității, cu condiția ca aceștia să finalizeze lucrările în acest weekend.
În acea zonă, constructorii de la Pfeiffer au de executat lucrări la două cămine de vane, precum și la două conducte care trebuie montate înspre Alexandru cel Bun, până în zona garajelor.
Frezarea asfaltului de pe strada Universității și de pe bulevardul George Enescu
Lucrările Pfeiffer nu sunt singurele care vor afecta traficul rutier pe strada Universității. Începând de săptămâna aceasta vor începe și lucrările de frezare a asfaltului de pe strada Universității și de pe bulevardul George Enescu, unde vor începe curând lucrările de turnare a covorului asfaltic.
Viceprimarul Lucian Harșovschi le-a atras atenția celor de la Victor Construct să nu toarne asfaltul pe ploaie, așa cum au făcut sâmbătă după-amiază, în Burdujeni, chiar de această practică nu este interzisă nici în țări precum Franța sau Anglia, dacă sunt respectate anumite condiții.






