Șofer amendat și lăsat fără aproape zece metri cubi de cherestea



Șofer amendat și lăsat fără aproape zece metri cubi de cherestea
Șofer amendat și lăsat fără aproape zece metri cubi de cherestea

Un șofer a fost amendat și i s-a confiscat cheresteaua pe care o transporta fără acte. O patrulă de siguranță publică a Secției 3 Poliție Rurală Marginea a oprit pentru control pe DN 17A, la Sucevița, o autoutilitară marca Volvo. Cu ocazia controlului s-a constatat că în autoutilitară se afla cherestea specia rășinoase, iar șoferul a spus că nu deține aviz de însoțire. Mașina a fost însoțită până la Cantonul Silvic Cornu Linii din cadrul Ocolului Silvic Marginea, unde marfa a fost inventariată. Bărbatul transporta 9,57 mc de cherestea specia rășinoase, din care 7,44 mc brad și 2,13 mc molid. Materialul lemnos, în valoare de aproape 5.000 de lei, a fost confiscat și predat în custodie Ocolului Silvic Marginea. Șoferul a fost amendat și pentru că lungimea încărcăturii de materiale lemnoase depășea dimensiunea autoutilitarei.



Recomandări

Aproape 200 de arbori tăiați ilegal din pădurea orașului Gura Humorului, depistați de Garda Forestieră Suceava

Aproape 200 de arbori tăiați ilegal din pădurea orașului Gura Humorului, depistați de Garda Forestieră Suceava
Aproape 200 de arbori tăiați ilegal din pădurea orașului Gura Humorului, depistați de Garda Forestieră Suceava

Control al Poliției în fondul forestier: 60 de arbori tăiați și exploatați ilegal, alți 91 găsiți marcați fără drept

Control al Poliției în fondul forestier: 60 de arbori tăiați și exploatați ilegal, alți 91 găsiți marcați fără drept
Control al Poliției în fondul forestier: 60 de arbori tăiați și exploatați ilegal, alți 91 găsiți marcați fără drept