După gratii

Și-a amenințat partenera cu moartea deși avea interdicție să ia legătura cu aceasta



Și-a amenințat partenera cu moartea deși avea interdicție să ia legătura cu aceasta
Și-a amenințat partenera cu moartea deși avea interdicție să ia legătura cu aceasta

Un bărbat din comuna Moara a ajuns după gratii după ce a continuat să-și terorizeze fosta parteneră de viață cu care se afla în conflict. De altfel, în urma acestor certuri, femeia a cerut și obținut un ordin de protecție de la Judecătoria Suceava. Ordinul a fost emis în decembrie 2023 și era valabil un an de zile. Numai că Dumitru Adrian Horobeț nu a respectat interdicțiile pe care le avea.
În intervalul februarie-octombrie 2024, în șase ocazii separate, bărbatul a luat legătura cu fosta parteneră de viață și a amenințat-o în mod repetat cu moartea și cu incendierea locuinței. Ultimul act s-a petrecut pe 20 octombrie, iar femeia a sesizat Poliția Rurală Șcheia. În urma anchetei, bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore, iar ulterior pe numele lui Dumitru Adrian Horobeț a fost emis mandat de arestare pentru 30 de zile. El este acuzat de comiterea a cinci fapte de ”amenințare” și tot atâtea fapte de „încălcarea măsurilor dispuse prin ordin de protecție”.
Ancheta a fost coordonată de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Suceava, care au făcut mențiunea că măsurile dispuse reprezintă o etapă a procesului penal care nu înfrâng, sub nicio formă, prezumția de nevinovăție de care beneficiază inculpatul, conform art. 4 din Codul de procedură penală.



Recomandări

Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro

Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro
Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro

Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire

Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire
Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire

Încă o speranță s-a făcut praf pentru primarul suspendat din Mitocu Dragomirnei, Radu Reziuc, care rămâne în arest la domiciliu