Protocol de colaborare între Crucea Roșie România și DSU pentru intervenția în caz de dezastre



Departamentul pentru Situații de Urgență (DSU) și Crucea Roșie România au încheiat, luni, un protocol de colaborare pentru prevenirea și intervenția în caz de dezastre, semnarea fiind făcută în prezența Principesei Margareta a României, a doctorului Raed Arafat și a directorului Crucii Roșii Române, scrie Mediafax.Potrivit protocolului, Crucea Roșie Română și DSU vor organiza și desfășura în comun activități de pregătire și prevenție, iar în caz de dezastre cei de la Crucea Roșie Română vor sprijini cu voluntari, echipamente și hrană.”Stabilește clar ce sarcini revin fiecăruia, stabilește clar ce misiuni vom desfășura împreună, chiar și de pregătire. Eu zic că este un moment fericit pentru Crucea Roșie.(…) La toate ședințele (n.r. -ședințe pentru situații de urgență), la toate județele vor participa și filialele de Cruce Roșie tocmai pentru a asigura un mod coordonat de acțiune în cazul unui dezastru”, a declarat directorul general al Crucii Roșii Române, Ioan Silviu Lefter.



Recomandări

Voluntarii de la Crucea Roșie Suceava au donat sânge, în cadrul campaniei „Faci bine, te simți bine. Donează! Sânge pentru viață!”

Voluntarii de la Crucea Roșie Suceava au donat sânge, în cadrul campaniei „Faci bine, te simți bine. Donează! Sânge pentru viață!”
Voluntarii de la Crucea Roșie Suceava au donat sânge, în cadrul campaniei „Faci bine, te simți bine. Donează! Sânge pentru viață!”

,,Puls în campus”, un training de acordare a primului ajutor organizat de studenţii USV în parteneriat cu Crucea Roșie

,,Puls în campus”, un training de acordare a primului ajutor organizat de studenţii USV în parteneriat cu Crucea Roșie
,,Puls în campus”, un training de acordare a primului ajutor organizat de studenţii USV în parteneriat cu Crucea Roșie

Deputatul AUR Petru Negrea: „Nota de plată pentru incompetența guvernărilor PSD–PNL în cazul Pfizer este pusă pe umerii românilor”