O primă evaluare a costurilor totale de reconstrucție indică faptul că efortul financiar pentru refacerea zonelor afectate de inundații se apropie de circa 500 milioane euro, a afirmat, miercuri, premierul Călin Popescu Tăriceanu, în discursul susținut în Camera Deputaților.
El a arătat că fondurile vor fi alocate pentru proiecte de reabilitare a infrastructurii de transporturi și de mediu, reconstrucția locuințelor distruse, acoperirea pagubelor din agricultură, refacerea rețelelor electrice și de comunicații.
Datele prezentate de șeful Guvernului relevă că ploile torențiale au afectat 5.859 de locuințe, dintre care 1.545 trebuie reconstruite iar celelalte reparate și consolidate, un număr de 71 școli și 8 biserici, precum și peste 1.200 kilometri de drumuri naționale, județene și comunale. Revărsările de ape au determinat evacuarea temporară a aproximativ 27.000 de persoane. Un număr de alte 39 de obiective sociale, precum sedii de primării și ale Poliției de Frontieră, au fost inundate.
Pagubele din agricultură, silvicultură și îmbunătățiri funciare sunt estimate la aproximativ 188 de milioane lei, iar suma totală pentru acoperirea cheltuielilor de reconstrucție a locuințelor este evaluată la 27 milioane lei.