Primarul Ion Lungu s-a întâlnit față-n față cu handbaliștii suceveni



Primarul Ion Lungu i-a asigurat pe handbalisti de tot sprijinul sau
Primarul Ion Lungu i-a asigurat pe handbalisti de tot sprijinul sau

Handbaliștii de la Clubul Sportiv Universitar din Suceava au fost vizitați la antrenamentul de miercuri după-amiază de primarul Ion Lungu, care a venit însoțit de consilierul local Ciprian Anton.
Edilul Sucevei i-a felicitat pe „universitari” pentru prestațiile foarte bune din acest an, le-a urat succes la importantul meci de campionat, de la Alexandria, programat la sfârșitul acestei săptămâni, asigurându-i, totodată, de sprijinul Primăriei și al Consiliului Local.
Echipa de handbal masculin a Clubului Sportiv Universitar din Suceava este singura formație de seniori din județul nostru care activează, cu bune rezultate, într-un eșalon de elită al sportului românesc.
În plus, gruparea suceveană acordă și o atenție extraordinară sectorului juvenil. Anul trecut, spre exemplu, grupa de juniori II a cucerit titlul național, în timp ce echipa de juniori III a devenit vicecampioană a României.
Astfel, la ultima acțiune a echipei naționale de juniori, „alb-albaștrii” au avut nu mai puțin de 10 jucători convocați la lot, ceea ce spune totul despre modul în care se lucrează la gruparea suceveană.
Pentru anul 2022, Consiliul Local Suceava a alocat suma de 2,5 milioane de lei către Clubul Sportiv Universitar din Suceava.



Recomandări

Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire

Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire
Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire

72 de școli din România, Republica Moldova și Ucraina, cu peste 2.000 de elevi și profesori, au participat la ediția a XXIV-a a Festivalului Interjudețean „Zilele Sportului Școlar” de la Putna

72 de școli din România, Republica Moldova și Ucraina, cu peste 2.000 de elevi și profesori, au participat la ediția a XXIV-a a Festivalului Interjudețean „Zilele Sportului Școlar” de la Putna
72 de școli din România, Republica Moldova și Ucraina, cu peste 2.000 de elevi și profesori, au participat la ediția a XXIV-a a Festivalului Interjudețean „Zilele Sportului Școlar” de la Putna