Președintele Comitetului Olimpic și Sportiv Român, Octavian Morariu, a declarat, vineri, la RFI, că ideea organizării Olimpiadei din 2020 la București este „generoasă”, dar ideile precipitate au un final „mai puțin fericit”, precizând că este nevoie de infrastructură de transport și de hoteluri.
„Dar dincolo de infrastructura sportivă, avem nevoie de o infrastructură de transport interurban și urban de foarte bună calitate, dacă ar fi să mă gândesc numai la un metrou absolut necesar, între aeroport și oraș, dincolo de nevoile de extindere ale aeroportului, ale terminalului, mai ales, ar trebui să ne gândim la capacitatea hotelieră, mult sub cerințe. Gândiți-vă că sportivii, antrenorii stau în Satul Olimpic, dar oficialii – și sunt mulți – stau în hoteluri și suporterii, care sunt și mai mulți stau în hoteluri și au nevoie de hoteluri de toate categoriile. Mai gândiți-vă că jurnaliștii sunt și ei mai numeroși decât sportivii”, a explicat Octavian Morariu.
Șeful COSR a comentat declarațiile primarului Capitalei, Sorin Oprescu, potrivit cărora organizarea Jocurilor Olimpice din 2020 la București ar fi benefică din punct de vedere economic și va aduce și un plus de imagine României.
„Este o idee generoasă, o idee frumoasă, pe care nu pot decât să o susțin în principiu și intelectual, ca președinte al Comitetului Olimpic și Sportiv Român. În același timp, ideile frumoase, în precipitare, de multe ori au un final mai puțin fericit. Cred că această idee ar putea fi pusă în aplicare, dar la un orizont de timp ceva mai îndepărtat, după o pregătire și o planificare minuțioase amândouă”, susține președintele COSR, Octavian Morariu.
„Ca să vorbesc un pic în simboluri, trebuie să ne gândim că ar trebui să organizăm 33 de campionate mondiale în același timp, ca să avem o idee a dimensiunii sportive și a nevoii de infrastructură sportivă”, a adăugat șeful COSR.
Sorin Oprescu a lansat, în luna august, ideea organizării Olimpiadei la București, în 2020, edilul reluând, luni, această temă în timpul vizitei de pe șantierul stadionului Național Arena, fostul stadion național „Lia Manoliu”.