Tehnicianul formației Poli Iași, Ionuț Popa, a declarat, vineri, că îi este frică de perspectiva ca echipa sa să mai joace în București, după incidentele ce au dus la suspendarea derbiului Rapid-Steaua, din etapa a XXIV-a a Ligii I, transmite corespondentul MEDIAFAX.
„Sincer mi-e și frică să mă mai duc să joc în București. Păi acolo vine Robin Hood și-ți trage cu arcul din tribună! Ar trebui să nu se mai joace în București, iar echipele de acolo să nu aibă voie să vină cu suporteri în provincie. Suntem noi mai săraci și mai proști, da’ nici chiar așa…”, a afirmat Popa, într-o conferință de presă.
Ionuț Popa a precizat că la București se întâmplă lucruri ciudate. „O să ajungem să intrăm cu tancul pe teren. Dacă ăla care a aruncat cu bricheta e rapidist, trebuie împușcat. Păi ăla a luat trei puncte Rapidului! Ăla trebuie împușcat sau spânzurat în fața căminului cultural! Dacă s-ar întâmpla așa ceva împotriva echipei mele, eu m-aș duce în tribună și i-aș lua gâtul! Scot pistolul și-l omor!”, a adăugat Popa.
Președintele clubului ieșean, Sorin Boca, a spus în cadrul aceleiași conferințe de presă că principalii vinovați pentru violențele din fotbalul românesc sunt conducătorii de club și patronii. „Pentru situația în care s-a ajuns, vinovați sunt conducătorii și patronii de cluburi, care dau tot felul de declarații, prin care pun presiune. Și comisiile au partea lor de vină, pentru că nu respectă regulamentele când judecă astfel de cazuri. Cel mai bun exemplu e decizia care s-a luat în urma incidentului de la meciul nostru de la Buzău. A intrat ăla cu pistolul pe teren și nu s-a întâmplat nimic”, a declarat Boca.
Meciul Rapid – Steaua, derbiul etapei a XXIV-a a Ligii I, a fost întrerupt în minutul 74, după ce arbitrul Alexandru Deaconu a fost lovit cu un obiect aruncat din tribună. În minutul 71, un duel la cap pentru balon între stelistul Mihăiță Neșu și Daniel Pancu s-a soldat cu accidentarea destul de serioasă a amândurora. Arbitrul Deaconu a întrerupt meciul și a permis echipelor medicale să acorde îngrijiri celor doi fotbaliști. După câteva zeci de secunde, Deaconu a acuzat o lovitură la cap cu un obiect aruncat din tribune. Arbitrul s-a consultat cu asistenții și cu observatorul Valentin Alexandru și a decis să continue meciul, avertizând, în același timp, organizatorii că dacă se mai lansează vreun obiect spre teren oprește meciul. De la stația de amplificare a stadionului Giulești – Valentin Stănescu s-au făcut numeroase apeluri la suporteri în acest sens. O brichetă a fost aruncată în timp ce arbitrul se îndrepta spre zona unde se accidentaseră cei doi jucători pentru a relua partida și atunci a fluierat sfârșitul meciului. După câteva minute de discuții cu observatorul Valentin Alexandru și după discuții cu oficialii celor două echipe, Deaconu a decis să nu revină și să mențină întreruperea partidei, la scorul de 1-0 pentru Rapid.