Fostul director general al Companiei Naționale a Căilor Ferate Române (CNCFR), Mihai Necolaiciuc, a fost reținut de FBI în Statele Unite, pentru ședere ilegală, a anunțat, joi, chestorul Bujor Florescu, șeful Direcției de Investigații Criminale din IGP.
Potrivit sursei citate, Biroul Washington a anunțat Biroul român Interpol cu privire la prinderea lui Necolaiciuc pe teritoriul statului american Florida, acuzat de încălcarea legislației americane de imigrare.
Bujor Florescu a subliniat faptul că din 2007 polițiștii avea date despre faptul că Mihai Necolaiciuc este în Statele Unite, el frecventând adrese din Florida și Washington.
Interpol va înainta o solicitare Judecătoriei sectorului 1 pentru demararea procedurii de extrădare a lui Necolaiciuc din SUA, a mai spus sursa citată.
Fostul director general al CNFC CFR, Mihai Necolaiciuc, este dat în urmărire generală din 26 octombrie 2006, după ce polițiștii nu i-au dat de urmă, între timp procurorii anticorupție conexând cele 25 de dosare în care este vizat acuzatul.
Potrivit Poliției Române, Mihai Necolaiciuc a fost dat în urmărire generală din 26 octombrie 2006, după ce pe numele său a fost emis un mandat de arestare preventivă pentru infracțiuni economice, de către Judecătoria sectorului 1 București.
Sursa citată precizează că Necolaiciuc este acuzat că, în perioada 2000-2003, în calitate de director general, administrator și ordonator de credite la Compania Națională Căi Ferate – CFR SA a efectuat nelegal cheltuieli cu titlu de investiții fără a avea aprobarea Adunării Generale a Acționarilor, a achiziționat produse la prețuri supraevaluate – prejudiciul fiind estimat la peste 1.700 de miliarde de lei vechi.
Totuși, Direcția Națională Anticorupție (DNA) a declanșat urmărirea penală, în martie 2006, împotriva fostului director general al CNFC CFR, Mihai Necolaiciuc, alături de acesta fiind acuzat și fostul secretar de stat în Ministerul Transporturilor, Traian Panait, ambii cercetați în legătură cu o fraudă de peste 27 de milioane de euro.
În acest dosar mai sunt învinuite alte 29 de persoane, între care foști reprezentanți ai conducerii Ministerului Transporturilor și ai Căilor Ferate Române.