Invitație

PNL îl așteaptă cu porțile larg deschise pe Adrian Artenie



Adrian Artenie
Adrian Artenie

Liberalii suceveni pregătesc adeziunea pentru consilierul județean PD Adrian Artenie, pe care colegii săi de la PLD nu-l mai vor în noul PD-L. Președintele organizației municipale Suceava a PNL, Angela Zarojanu, ne-a declarat că Arteni ar putea primi în PNL chiar și o funcție de vicepreședinte, iar liderul consilierilor județeni liberali, Bogdan Cristache, a anunțat că PNL apreciază oamenii care luptă pentru partidul din care fac parte “și nu întâmplător s-a făcut afirmația că la noi porțile sunt larg deschise pentru toți oamenii de bună credință”. Totodată, Cristache și-a exprimat stupefacția că lui Arteni i s-a retras sprijinul politic și a fost amenințat cu excluderea de PD-L, după ce acesta a solicitat în Consiliul Județean să fie diminuate sumele alocate localităților Rîșca și Fălticeni, cu primari PRM și PNL, în favoarea comunelor Rădășeni și Preutești, care au primari PD.
După ce a aflat că i s-a retras sprijinul politic, Adrian Artenie a declarat că nu dorește să devină membru PD-L deoarece această formațiune a abandonat programul Alianței D.A., cu care PD a câștigat alegerile generale din 2004, alături de PNL. “Acum doar PNL mai urmează acest program și cred că voi merge la ei”, a declarat Adrian Artenie. Acesta a mai spus că împreună cu el va pleca la PNL “tot scheletul organizațiilor PD din cele 18 localități din zona Fălticeni”.



Recomandări

Liderul oamenilor de afaceri din PNL Suceava, Dumitru Mihalescul: „Ilie Bolojan este singurul care are curajul de a face acele reforme care s-au amânat de zeci de ani spre binele României”