Trei străzi din zona centrală a Sucevei și una din cartierul Burdujeni vor fi închise de luni dimineața, odată cu începerea lucrărilor ISPA de refacere a rețelelor de canalizare.
În zona centrală, cele trei străzi care vor fi sparte pentru a fi înlocuite vechile conducte de canalizare sunt Petru Rareș (de la intersecția cu str. Dimitrie Dan până la 30 de metri după intersecția cu Vasile Alecsandri), Ciprian Porumbescu (din spatele Casei de Cultură până la intersecția cu strada Mihai Viteazu) și Armenească (de la intersecția cu Vasile Alecsandri până la intersecția cu Dobrogeanu Gherea).
Dacă în cazul străzii Petru Rareș lucrările sunt estimate a fi finalizate rapid, în aproximativ 20 de zile, în cazul străzii Ciprian Porumbescu lucrarea va fi finalizată în cel mai bun caz pe 1 iunie, adică în minim două luni. Și mai mult timp va fi necesar pentru refacerea rețelelor de canalizare pe strada Armenească, termenul inițial estimat pentru finalizare fiind 15 iunie 2009.
O lucrare mare și care va da peste cap traficul din zonă este și cea din Burdujeni, de pe strada Nicolae Iorga, care va fi închisă circulației tot din 30 martie.
Strada, de pe care se poate ajunge la Gara Burdujeni direct din Calea Unirii, va fi închisă circulației pe o perioadă de minim două luni, în condițiile în care firma Pfeiffer va asigura aici două formații de lucru, care să înainteze cu circa 12 metri pe zi.
Lucrări ISPA
Patru străzi din Suceava, închise circulației timp de 2-3 luni






