Inspectoratul de Poliție Județean Suceava, prin Serviciul Resurse Umane, efectuează recrutări în perioada 16 aprilie – 2 iunie 2014 pentru instituțiile de învățământ superior din cadrul Ministerului Afacerilor Interne, care formează ofițeri și agenți de poliție, precum și pentru instituțiile de învățământ din cadrul Ministerului Apărării Naționale.
Candidații care doresc să participe la examenele de admitere în una din instituțiile de învățământ sus-menționate trebuie să îndeplinească mai multe condiții, printre care:
– Să aibă vârsta de până la 27 ani, împliniți în anul participării la concursul de admitere pentru formarea profesională inițială ca polițist, cu excepția celor care doresc să susțină examen la Academia Națională de Informații “Mihai Viteazul” București, la care candidații trebuie să aibă vârsta de până la 23 ani împliniți în cursul anului 2014;
– Să fi obținut la purtare, în perioada studiilor liceale, media generală de minimum 8,00;
– Să aibă înălțimea de minimum 1,70 cm bărbații și 1,65 cm femeile.
Cifrele de școlarizare aprobate pentru sesiunea 2014 sunt:
I. Academia de Poliție “Alexandru Ioan Cuza București”, Facultatea de Poliție:
a) Specializarea “Drept”, Poliție – 115 locuri;
b) Specializarea “Ordine și Siguranță Publică” – 255 locuri;
II. Școala de Agenți de Poliție “Vasile Lascăr” Câmpina – 517 locuri;
III. Școala de Agenți de Poliție “Septimiu Mureșan” Cluj-Napoca – 125 locuri;
IV. Academia Tehnică Militară – 40 locuri;
V. Academia Națională de Informații “Mihai Viteazul” București – 10 locuri;
VI. Institutul Medico-Militar – 15 locuri;
VII. Academia Forțelor Terestre “Nicolae Bălcescu” Sibiu – 36 locuri;
VIII. Școala Militară de Maiștri Militari și Subofițeri a Forțelor Terestre “Basarab I” Pitești – 28 locuri;
IX. Școala Militară de Maiștri Militari a Forțelor Navale “Amiral Ion Murgescu” – 2 locuri.
Relații suplimentare se pot obține la telefon 0230 203 112 sau pe site-ul IPJ Suceava http://sv.politiaromana.ro, la secțiunea “noutăți, admitere 2014”.





