Norica Nicolai: ANI ar trebui să fie atentă cu sursele de finanțare a campaniei Elenei Băsescu



Vicepreședintele PNL Norica Nicolai a declarat, sâmbătă seară, într-o conferință de presă la Târgu Jiu, că Agenția Națională de Integritate ar trebui să fie atentă cu sursele de finanțare a campaniei electorale a Elenei Băsescu, transmite corespondentul MEDIAFAX. „Din ce salariu își face domnișoara Băsescu campanie? Din cel luat la fima aceea cu becurile?”, a întrebat Nicolai, în contextul în care critica gesturile caritabile pe care politicienii le fac în campania electorală, Elena Băsescu venind în prima zi de campanie la Gorj pentru a-i dona unui bătrân un „scaun electric”, pe care acesta să-l folosească pentru a se deplasa mai ușor.
„Și eu conduc o fundație caritabilă și nu mă laud. Faptele caritabile făcute în campanie spun multe despre politicieni”, a menționat vicepreședintele PNL.
Norica Nicolai s-a aflat, sâmbătă și duminică, în județul Gorj, ea mergând sâmbătă în localitatea Padeș, localitatea natală a liderului liberalilor din județ, Dan Ilie Morega.
Nicolai a deplâns, în conferința de presă, modul în care arată monumentul de la Padeș, de pe Câmpia Soarelui, dedicat lui Tudor Vladimirescu, aceasta menționând că a rămas, în schimb, impresionată de cântecele pe care i le-au cântat câțiva copii din sat, membri într-un ansamblu folcloric local.
Norica Nicolai a mai spus, întrebată fiind de jurnaliști, că nu a vizitat și biserica din Padeș, pe al cărei perete interior se află pictat Dan Ilie Morega, în calitate de ctitor. Aceasta a precizat că lăcașul de cult era închis, dar a spus că în actuala campanie electorală va mai ajunge la Padeș și va încerca să meargă și la biserica respectivă. Biserica a fost ridicată după 1990, o mare parte din fonduri provenind de la Fundația Tudor Vladimirescu, condusă de Dan Ilie Morega, reprezentanții lăcașului de cult dispunând ulterior pictarea portretului politicianului pe un zid interior, ca semn de recunoștință, conform tradiției.