Manifestările „Crăciun în Bucovina”, organizate de Consiliul Județean, în colaborare cu Primăria Suceava, s-au încheiat marți, în ziua Bobotezei, când trei preoți au stropit cu agheasmă crucea de gheață ridicată în centrul Sucevei, dar și mocănița, care va mai circula în Suceava până vineri, 9 ianuarie.
Marți, în jurul orei 14:00, preotul Cătălin Axinte, consilier al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților și protopopii de Suceava, Minu Mititelu și Vasile Irimia, au oficiat o scurtă slujbă de sfințire a crucii de gheață din centrul municipiului, cruce adusă de la Bosanci. Aceasta are doi metri înălțime, o lungime a bazei de un metru și o grosime de peste 25 de centimetri.
La acest moment religios au participat oficialități locale din cadrul Consiliului Județean Suceava. Organizatorii se așteptau să vină mai mulți suceveni la acest eveniment, dar gerul năprasnic i-a ținut pe oameni în case.
Eveniment
Mocănița și crucea de gheață, sfințite în prezența oficialităților locale






