Minor ajuns într-un centru de plasament după ce tatăl și un amic au plecat băuți la plimbare cu mașina



Control cu etilotestul
Control cu etilotestul

Un minor a ajuns într-un centru de plasament, iar tatăl și un prieten au făcut cunoștință cu arestul IPJ Suceava pentru o perioadă de 24 de ore. Totul, după o plimbare cu mașina. În cursul zilei de joi, 29 iunie, deși consumaseră băuturi alcoolice și nu aveau nici permis de conducere, un bărbat din Capu Câmpului și amicul său de pahar au decis să se urce în mașină și să plece la drum. La un moment dat, au fost opriți de poliție, iar tatăl, care se afla la volan, a fost pus să sufle în etilotest. Cum a rezultat o valoare suficient de mare, polițiștii ș-au dus la spitalul din Gura Humorului, unde i-au fost recoltate probe de sânge pentru stabilirea alcoolemiei. La fața locului, lângă mașină, a rămas prietenul și copilul minor. Numai că, în loc să aștepte sosirea unei persoane care avea permis de conducere și care nici nu consumase băuturi alcoolice, bărbatul a decis să urce el la volan. A fost oprit și el de polițiști, care i-au întocmit, de asemenea dosar penal. Culmea, mașina nici măcar nu era înmatriculată. Acum, tatăl și colegul de pahar trebuie să răspundă pentru trei infracțiuni, respectiv ”punerea în circulație a unui vehicul neînmatriculat”, „conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană care nu posedă permis de conducere” și „conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe”. După cele 24 de ore petrecute în arest, cei doi au fost plasați sub control judiciar de către un procuror de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Gura Humorului. În cazul minorului, a fost sesizată Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Suceava, care a decis la plasarea minorului într-un centru de specialitate.



Recomandări

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112
O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro

Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro
Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă
Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă