Anunț

Lungu va candida la Primăria Suceava ”cel mai probabil” independent



Primarul de Suceava, Ion Lungu
Primarul de Suceava, Ion Lungu

Primarul de Suceava, Ion Lungu, va candida pentru un nou mandat la alegerile locale din acest an, ”cel mai probabil” din postura de independent. Lungu a declarat ieri, în cadrul unei conferințe de presă, că este foarte încrezător în șansele sale, indiferent dacă legea electorală rămâne în formula alegerii primarilor dintr-un singur tur de scrutin sau va fi modificată, în sensul alegerii în două tururi. ”În 2012, am câștigat alegerile pentru Primăria Suceava cu 48,9% din voturi”, a precizat Ion Lungu.
Primarul în funcție a fost chiar ironic în legătură cu șansele contracandidaților săi, afirmând că, în eventualitatea în care alegerile pentru funcția de primar se vor desfășura în două tururi, unul dintre partidele mari, PSD și PNL, ”nu va avea candidat în turul doi” pentru că în mod cert el va fi unul dintre cei care se vor califica pentru bătălia finală pentru fotoliul de primar.
În ceea ce privește faptul că, în calitate de candidat independent, nu va avea posibilitatea de a avea reprezentanți în birourile electorale ale secțiilor de votare, acesta fiind un atribut al partidelor, Lungu a spus că nu-și face nici un fel de griji.
El a arătat că se bazează pentru supravegherea corectitudinii procesului electoral pe aceiași oameni care au fost și la alegerile precedente în aceste structuri, când a candidat din partea PNL sau PDL. ”Ei fac parte din partidul sucevenilor”, a răspuns Ion Lungu, atunci când a fost întrebat dacă mizează pe reprezentanții PNL din birourile secțiilor de votare. De asemenea, primarul Ion Lungu a mai spus că la alegeri ”lucrurile nu mai sunt cum erau odată, nu mai umblă nimeni cu cioara vopsită”.
Ion Lungu este primar al municipiului Suceava din anul 2004, fiind reales trei mandate consecutiv.



Recomandări

Mesaj tăios al fostului primar Ion Lungu, referitor la angajările de la TPL și situația din PNL Suceava

Ion Lungu spune că transportul public din Suceava și din Zona Metropolitană sunt proiecte realizate din perioada în care a fost el primar al municipiului
Ion Lungu spune că transportul public din Suceava și din Zona Metropolitană sunt proiecte realizate din perioada în care a fost el primar al municipiului

Cușnir: plângeri penale împotriva lui Ion Lungu și Lucian Harșovschi. Acuzații grave de fals, uz de fals și plăți ilegale din banii sucevenilor

Plângeri penale ale Primăriei Suceava față de fosta conducere pentru un prejudiciu de 18 milioane de lei
Plângeri penale ale Primăriei Suceava față de fosta conducere pentru un prejudiciu de 18 milioane de lei

Demolarea garajelor fără despăgubiri, justificată de conducerea Primăriei Suceava prin „a lua de la puțini pentru a da celor mulți”

Dan Cușnir: „Nu este moral ca din banii tuturor sucevenilor să fie despăgubiți câțiva proprietari de garaje”
Dan Cușnir: „Nu este moral ca din banii tuturor sucevenilor să fie despăgubiți câțiva proprietari de garaje”