Explicații

Liberalii se leapădă de „taxa Sulfina”



Explicații: Liberalii se leapădă de „taxa Sulfina”
Explicații: Liberalii se leapădă de „taxa Sulfina”

Deputatul PNL de Suceava, Mihai Sandu Capră, a declarat, vineri, că taxa pentru prima înmatriculare nu a avut ca scop aducerea de bani la buget, ci limitarea numărului de mașini de ocazie importate.Capră, membru al Comisiei de buget finanțe a Camerei Deputaților, a spus că această taxă ar trebui să fie supranumită „taxa Sulfina” argumentând că aceasta a fost introdusă de fostul ministru PD al Mediului, Sulfina Barbu și că liberalii sunt acuzați fără motiv de introducerea acestei taxe.„PD-L duce populismul și demagogia la maxim pentru că a introdus o moțiune simplă pentru o taxă de care este responsabil un membru PD-L, fostul ministru Sulfina Barbu”, a spus Capră.El a reamintit că, atunci când legea s-a discutat în Parlament, la aprobarea în Comisia de buget finanțe, PNL a propus un nivel redus al taxei, dar că, în urma votului PD și PSD, cuantumul a fost crescut.„Când a ajuns la Comisia de buget finanțe, noi, liberalii, am venit cu o taxă micșorată, dar s-a ajuns la nivelul mai mare ca urmare a amendamentelor introduse de deputații PD și PSD”, a spus Capră.Parlamentarul a subliniat că Guvernul trebuie să se conformeze angajamentelor europene și că propune ca această taxă să fie pe principiul „poluatorul plătește”.„Nu s-a dorit ca această taxă să aducă bani la buget, ci de a descuraja importul de mașini de ocazie, ca să nu ajungem cimitirul de mașini al Europei”, a mai spus Capră.El a mai precizat că, din 2011, România va trebui să scoată din circulație autovehiculele non-euro.



Recomandări

Deputatul AUR Florin Pușcașu îi solicită premierului Bolojan să spună dacă are soluții pentru ca românii să plătească mai puțin costul energiei

Deputatul USR de Suceava, Emanuel Ungureanu: „O nedreptate a fost corectată, iar prima zi de concediu medical va fi plătită și pentru bolnavii cronici și pacienții oncologici”

Ioan Stan: „Intenția Guvernului Bolojan de a înstrăina mai multe companii strategice reprezintă pierderea unei părți însemnate a suveranității economice”

Liderul PSD Suceava, Gheorghe Șoldan: „Ilie Bolojan nu a înțeles că reformele nu înseamnă doar tăieri, măriri de taxe și automat sărăcirea populației”

Liderul PSD Suceava, Gheorghe Șoldan: „Ilie Bolojan nu a înțeles că reformele nu înseamnă doar tăieri, măriri de taxe și automat sărăcirea populației”
Liderul PSD Suceava, Gheorghe Șoldan: „Ilie Bolojan nu a înțeles că reformele nu înseamnă doar tăieri, măriri de taxe și automat sărăcirea populației”