Geoană: Băsescu a anunțat data retragerii din Irak fără consultarea CSAT, va fi anchetă parlamentară



Președintele Senatului, Mircea Geoană a declarat că președintele Traian Băsescu a anunțat retragerea din Irak „la o dată specifică” fără a se fi consultat în prealabil cu CSAT, liderul PSD menționând că la nivelul Parlamentului se va anunța, săptămâna viitoare, o anchetă în legătură cu acest subiect
Geoană a spus, într-o conferință de presă, că săptămâna viitoare se va anunța o anchetă în legătură cu modul în care președintele și ministrul Apărării au acționat în legătură cu retragerea din Irak.
Liderul PSD l-a acuzat pe Traian Băsescu că a folosit simbolurile Armatei în scop electoral, menționând vizitele pe care șeful statului le-a efectuat, recent, în Irak și Afganistan.
El a anunțat „oficial” că solictă modificarea prevederilor din acordul cu PDL referitoare la includerea în categoria membrilor CSAT a președintelui Senatului.
Geoană, a anunțat că se retrage din CSAT, el invocând faptul că nu admite folosirea imaginii pozitive a Armatei în scop electoral și partizan de către președintele Băsescu, făcând referire la „acțiunile electorale” ale șefului statului din ultimele zile.
„Acțiunile electorale ale președintelui Traian Băsescu din ultimele zile, prin care folosește Armata Română în scopul politicianist de promovare a PDL pentru alergerile europarlamentare, sunt inacceptabile. Nu admit folosirea imaginii pozitive și a încrederii populației în Armata Română în scop electoral, partizan. De aceea, am hotărât ca, începând de astăzi, 7 iunie 2009, să mă retrag din funcția de vicepreședinte și membru al CSAT”, a anunțat Geoană, într-un comunicat remis MEDIAFAX.
Liderul PSD a arătat că refuză să legitimeze, prin participarea sa în continuare la ședințele CSAT, acțiunile interne și internaționale prin care președintele Traian Băsescu utilizează statul român, Armata română și diplomația română pentru a obține beneficii politice și avantaje pentru partidul său.
„În consecință, solicit modificarea protocolului Alianței de guvernare «Parteneriatul pentru România», în sensul anulării prevederii potrivit căreia președintele Senatului este și vicepreședinte al CSAT, și adoptarea tuturor măsurilor legale necesare pentru punerea în practică a acestei decizii”, a arătat Geoană.
Președintele Traian Băsescu a făcut, în ultimele zile, vizite militarilor români dislocați în teatrele de operațiuni din Irak și Afganistan.
Administrația Prezidențială a anunțat că va avea o reacție „cu privire la noile declarații politice” ale lui Mircea Geoană – referitoare la retragerea președintelui Senatului din CSAT – după terminarea procesului electoral aflat în curs.
Președintele Camerei Deputaților, Roberta Anastase, a declarat, duminică, pentru MEDIAFAX, că, dacă liderul PSD, Mircea Geoană, vrea să „scape” de calitatea de membru CSAT, atunci acesta trebuie să își dea demisia din funcția de președinte al Senatului.