FSLI: Pentru învățământ, ultimele șase luni au fost cele mai negre din istoria post-decembristă



Federația Sindicatelor Libere din Învățământ (FSLI) susține că cele șase luni care au trecut de la alegerile parlamentare au fost cele mai negre din istoria post – decembristă și avertizează că protestele care ar putea izbucni în toamnă nu vor avea nicio legătură cu viitoarea campanie electorală.
FSLI a trimis o scrisoare deschisă premierului Emil Boc, în care acuză Guvernul de ipocrizie, explicând că bilanțul primelor șase luni nu are nicio legătură cu ceea ce se întâmplă în realitate.
„În urma rectificării bugetare din luna aprilie, învățământului i-au fost luate, în mod samavolnic și inconștient, peste 1,4 miliarde de lei de la investiții și cheltuieli de personal, ceea ce a generat grave disfuncționalități în sistemul educațional. În timp ce în țările conduse de oameni responsabili, în perioadă de criză s-a investit masiv în educație, la noi acest domeniu continuă să fie subfinanțat cronic”, arată FSLI.
Totodată sindicaliștii consideră că Acordul încheiat în 6 mai este încălcat „în mod grosolan” de Guvern, întrucât reprezentanții săi l-au semnat doar pentru a estompa starea de nemulțumire existentă în acel moment în rândul salariaților din învățământ, și nu cu scopul de a-și îndeplini angajamentele asumate.
FSLI mai arată, în scrisoarea deschisă, și faptul că premierul a omis, atunci când a făcut bilanțul, să enumere ordonanțele de urgență declarate neconstituționale, precum: ordonanța prin care se interzice cumulul pensiei cu salariul în sistemul bugetar, OUG nr. 1/2009, ce împiedică aplicarea Legii nr. 221/2008, dar și OUG nr. 71/2009 – prima ordonanță prin care se eșalonează, pe o perioadă de trei ani, plata drepturilor salariale obținute de bugetari prin hotărâri judecătorești, ceea ce reprezintă o gravă îmixtiune în activitatea instanțelor judecătorești, și se limitează dreptul fundamental de acces liber la justiție, consfințit de Constituția României.
Federațiile din învățământ au cerut, joi, premierului Emil Boc demiterea ministrului Muncii Marian Sârbu și a secretarului de stat Valentin Mocanu, pe care îi consideră principalii vinovați pentru diminuarea cu circa 40% a coeficienților de ierarhizare din proiectul legii unice negociați timp de trei luni.
Federația Sindicatelor Libere din Învățământ (FSLI), Federația „Spiru Haret”, Federația Educației Naționale (FEN) și Federația „Alma Mater” au avertizat că, dacă premierul nu va lua această măsură, vor considera că „întregul Guvern este părtaș la scenariul prin care învățământul este în continuare marginalizat”, potrivit unui comunicat comun al celor patru federații.
Sindicaliștii din educație susțin că dacă nu vor fi luate măsuri pentru demiterea ministrului Muncii și a secretarului de stat, iar coeficienții de ierarhizare nu vor reveni la valorile negociate, vor stabili o strategie comună, care va putea culmina cu redeschiderea conflictului de muncă în învățământ.
De asemenea, sindicaliștii amenință că vor denunța Acordul semnat la începutul lunii mai cu reprezentanții Executivului, acest document fiind asumat public de premierul Emil Boc.
În urma modificărilor făcute la grila unică de salarizare, sindicaliștii din educație susțin că învățătorii debutanți ar avea, după aplicarea legii, un salariu mai mic decât în prezent cu aproximativ 100 de lei, iar creșterea pentru cadrele didactice debutante ar fi de 45 la sută, în timp ce pentru cei cu vechime de peste 40 de ani ar fi de nouă procente.
Ministrul Muncii, Marian Sârbu, a declarat, joi, pentru MEDIAFAX, după ce federațiile din învățământ au cerut demiterea sa, că așteaptă reacția publică a confederațiilor sindicale, deoarece legea unică a salarizării nu se referă doar la educație și trebuie privită în contextul economic și social.