Focar de Covid la RAR Suceava: 12 din 29 de angajați sunt infectați cu coronavirus



Focar de Covid la RAR Suceava
Focar de Covid la RAR Suceava

Un nou focar de Covid-19 a fost declarat de Direcția de Sănătate Publică în județul Suceava. Purtătorul de cuvânt al DSP Suceava, Gabriela Băncilă, a declarat, vineri, că la Registrul Auto Român-reprezentanța Suceava, dintr-un efectiv de 29 de angajați sunt pozitivi 12. Este pozitiv inclusiv șeful instituției, Tiberiu Lupu. Gabriela Băncilă a afirmat că au fost testați pentru Covid 27 de angajați, din care 12 sunt pozitivi, 14 sunt negativi, iar pentru o persoană proba este în lucru. Alte două angajate sunt la domiciliu, în concediu medical și nu sunt testate. Purtătorul de cuvânt al DSP a mai spus că RAR a comunicat că s-au efectuat dezinfecții multiple, cu o firmă specializată, și că va fi adus personal de specialitate din alte județe. În același timp, a subliniat Gabriela Băncilă, din ancheta epidemiologică derulată au reieșit deficiențe în respectarea de către public a regulilor de purtare a măștii sau de distanțare. „Sunt necesare măsuri clare de delimitare a circuitului publicului în interiorul instituției, de evitare a aglomerării spațiilor închise și de impunere a purtării măștii”.



Recomandări

Angajarea a 65 de persoane la TPL Suceava, deblocată prin hotărâre de Guvern, chiar de Ziua Transportatorului

Angajarea a 65 de persoane la TPL Suceava, deblocată prin hotărâre de Guvern, chiar de Ziua Transportatorului
Angajarea a 65 de persoane la TPL Suceava, deblocată prin hotărâre de Guvern, chiar de Ziua Transportatorului

Deputatul USR Emanuel Ungureanu trage un semnal de alarmă cu privire la neglijența unor angajați ai Spitalului Județean Suceava

Emanuel Ungureanu a prezentat o fotografie cu doi angajați ai Spitalului Județean care traversează o trecere de pietoni îmbrăcați în echipament medical
Emanuel Ungureanu a prezentat o fotografie cu doi angajați ai Spitalului Județean care traversează o trecere de pietoni îmbrăcați în echipament medical

Ce s-a întâmplat cu miile de amenzi din pandemia de Covid-19, în valoare totală de peste 5 milioane de euro, aplicate de DSP Suceava