Decizie

Elevii cu afecțiuni cronice vor putea beneficia de învățământ hibrid până la finele semestrului doi



Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu
Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu

Elevii cu afecțiuni cronice, care au boli care afectează capacitatea de oxigenare, boli respiratorii, boli cardiovasculare, obezitate severă, diabet zaharat de tip unu, vor putea beneficia de învățământ hibrid până la finele semestrului doi, „atâta timp cât transmisia comunitară se păstrează”. Anunțul a fost făcut de ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, joi, într-o conferință de presă. „Am creat această posibilitate ca acești elevi să poată beneficia de sprijin din partea fiecărei școli în parte”, a spus ministrul Educației. Acest lucru, a explicat Sorin Cîmpeanu, se va putea face cu certificate medicale, la solicitarea părintelui, și cu aprobarea Consiliului de Administrație al fiecărei școli. Odată cu încetarea stării de alertă, s-au anulat atât toate restricțiile, cât și toate facilitățile din școli. Elevii nu mai sunt obligați să meargă cu măști la școală. Masca se păstrează cu titlu de recomandare, alături de respectarea regulilor de igienă, spun oficialii din învățământ.



Recomandări

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”
Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”

Petru Gherasim, șeful de promoție al Facultății de Litere și Științe ale Comunicării 2026 de la USV: „Nu am mers niciodată cu jumătăți de măsură”

Petru Gherasim, șeful de promoție al Facultății de Litere și Științe ale Comunicării 2026 de la USV: „Nu am mers niciodată cu jumătăți de măsură”
Petru Gherasim, șeful de promoție al Facultății de Litere și Științe ale Comunicării 2026 de la USV: „Nu am mers niciodată cu jumătăți de măsură”

Turcia – destinația celei de a doua întâlniri de proiect pentru elevi și profesori ai Colegiului „Vasile Lovinescu”, Fălticeni

Turcia – destinația celei de a doua întâlniri de proiect pentru elevi și profesori ai Colegiului „Vasile Lovinescu”, Fălticeni
Turcia – destinația celei de a doua întâlniri de proiect pentru elevi și profesori ai Colegiului „Vasile Lovinescu”, Fălticeni

„100 de copii pentru 100 de stejari”. Elevi ai Școlii Nr. 4, într-o acțiune de plantare la Dărmănești

„100 de copii pentru 100 de stejari”. Elevi ai Școlii Nr. 4, într-o acțiune de plantare la Dărmănești
„100 de copii pentru 100 de stejari”. Elevi ai Școlii Nr. 4, într-o acțiune de plantare la Dărmănești