Directorul executiv al Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) – Centrul Județean Suceava, Eugen Mogoș, a revenit pe funcția de conducere a acestei instituții. După ce magistrații au înlocuit măsura arestului la domiciliu în cazul directorului Mogoș, la nivel central au fost emise actele oficiale prin care acesta își reia atribuțiile la APIA Suceava, iar Delia Moldoveanu revine pe postul de director adjunct. Astfel, interimatul la vârful instituției sucevene încetează oficial.
Începând cu data de 9 iulie a.c., decizia prin care Delia Moldoveanu exercita temporar funcția de director executiv și-a încetat aplicabilitatea și aceasta se întoarce pe funcția sa de bază, cea de director executiv adjunct, în cadrul APIA Suceava. Actul administrativ îi acordă Deliei Moldoveanu un termen legal de 3 zile lucrătoare pentru a preda oficial toate lucrările și bunurile aferente funcției de director plin.
Această hotărâre administrativă survine la doar o zi după decizia Tribunalului Suceava, care a admis contestația depusă de Eugen Mogoș, înlăturând măsura arestului la domiciliu și plasându-l sub control judiciar pentru o perioadă de 60 de zile, valabilă până la data de 5 septembrie 2026 inclusiv.
Soluția este definitivă, dar vine la pachet cu o serie de obligații stricte pentru Mogoș: să se prezinte la judecătorul de cameră preliminară ori de câte ori este chemat, să meargă la poliție conform programului de supraveghere și să nu părăsească teritoriul României fără încuviințarea prealabilă a organului judiciar.
Ca urmare directă a acestei clemențe din partea judecătorilor, APIA central a decis încetarea aplicabilității deciziei prin care raportul de serviciu al lui Eugen Mogoș era suspendat de drept. Prin urmare, începând cu data de 9 iulie a.c., Eugen Mogoș revine în funcția publică de director executiv, urmând să beneficieze de toate drepturile salariale stabilite anterior.
Ancheta în acest dosar s-a derulat extrem de rapid, fiind un exemplu de celeritate, în condițiile în care accidentul rutier provocat de directorul APIA Suceava s-a produs pe data de 18 mai. Eugen Mogoș a fost trimis deja în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Fălticeni pentru vătămare corporală din culpă și conducerea unui autovehicul sub influența băuturilor alcoolice.
Reamintim că evenimentul rutier a avut loc în după-amiaza zilei de luni, 18 mai, în jurul orei 16:10, pe drumul național 2 (E85), la ieșirea din Fălticeni spre Spătărești. Directorul APIA se afla încă în timpul programului de lucru și se deplasa cu mașina de serviciu, o Dacia Duster. Din cauza stării în care se afla, Mogoș a pătruns pe contrasens și a izbit frontal un autoturism BMW care circula regulamentar din sens opus, la volanul căruia se afla un bărbat de 33 de ani.
În urma impactului violent, ambii șoferi au fost răniți și transportați de urgență cu ambulanțele la spitalul din Fălticeni. Șoferul din BMW a fost diagnosticat cu excoriații la membrele superioare și o plagă contuză frontală, în timp ce directorul APIA a suferit o plagă contuză frontală dreapta și o contuzie la genunchiul drept.
Dacă șoferul BMW-ului a fost testat la fața locului cu aparatul etilotest, rezultatul fiind zero, Eugen Mogoș a refuzat categoric să sufle în aparat. Analizele toxicologice ale probelor de sânge au scos ulterior la iveală motivul eschivării: o alcoolemie de 1,81 la mie la prima probă, respectiv în jur de 1,70 la mie la a doua probă. Ulterior, în după-amiaza zilei de 21 mai, Mogoș a fost reținut pentru 24 de ore, iar anchetatorii au solicitat măsuri preventive mai dure, judecătorii dispunând atunci arestul la domiciliu. A fost și suspendat din funcția de la APIA Suceava. Odată cu eliberarea sub control judiciar obținută miercuri la tribunal, directorul trimis în judecată revine la birou pentru a prelua frâiele instituției.




