Curtea de Apel Timișoara a adoptat parțial la Memorandumul privind justiția



Adunarea Generală a Judecătorilor Curții de Apel Timișoara a decis, miercuri, adoptarea parțială a Memorandumului privind justiția, actul fiind adoptat până în prezent de 102 instanțe și 28 parchete; vineri vor avea loc discuții cu reprezentanții CSM pe tema solicitărilor din document, scrie Mediafax.Adunarea Generală a Judecătorilor Curții de Apel Timișoara, cu votul marii majorități a judecătorilor, a decis adoptarea unei Rezoluții prin care se solicită „respectarea statutului judecătorilor, a independenței acestora, inclusiv prin remunerarea adecvată, prin înlăturarea inechităților și a discriminărilor și prin finanțarea corespunzătoare a instanțelor, care să conducă la asigurarea condițiilor unui act de justiție eficient și civilizat; preluarea atribuțiilor referitoare la gestionarea bugetului instanțelor de la Ministerul Justiției de către o altă autoritate din domeniul justiției (CSM, curți de apel); susținerea demersului asociațiilor profesionale ale magistraților de sesizare a Avocatului Poporului cu privire la neconstituționalitatea OUG nr. 43/2016; inițierea și finalizarea de modificări legislative apte să consolideze independența justiției, atât cu referire la statutul judecătorului (cum sunt: regândirea normelor cu privire la răspunderea judecătorilor, a celor vizând promovarea), a unor mecanisme de responsabilizare și eficientizare a activității membrilor CSM, dar și norme ce vizează respectarea drepturilor fundamentale ale cetățenilor, inclusiv prin crearea unei autorități independente de interceptare; solicitarea explicită adresată Ministrului Justiției de a comunica un răspuns asumat față de problemele semnalate de întregul sistem judiciar și de a adopta măsuri concrete pentru rezolvarea acestora, atât în calitate de ordonator principal de credite pentru curțile de apel, tribunale și judecătorii, cât și în calitate de autoritate cu inițiativă legislativă”, transmite Curtea de Apel Timișoara într-un comunicat de presă.



Recomandări

Dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ preuniversitar din Orasul Milisauti, judetul Suceava

Dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ preuniversitar din Orasul Milisauti, judetul Suceava
Dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ preuniversitar din Orasul Milisauti, judetul Suceava

Deputatul AUR de Suceava Petru Negrea a susținut în Parlament legea de adoptare a programului „Viața la Țară” pentru dezvoltarea satului românesc

Deputatul AUR de Suceava, Petru Negrea, a susținut în Parlament legea de adoptare a programului „Viața la Țară” pentru dezvoltarea satului românesc
Deputatul AUR de Suceava, Petru Negrea, a susținut în Parlament legea de adoptare a programului „Viața la Țară” pentru dezvoltarea satului românesc

Pedeapsă majorată pentru un bărbat găsit vinovat pentru că și-a violat în mod repetat fiica, de când aceasta avea 12 ani

Pedeapsă majorată pentru un bărbat găsit vinovat pentru că și-a violat în mod repetat fiica, de când aceasta avea 12 ani
Pedeapsă majorată pentru un bărbat găsit vinovat pentru că și-a violat în mod repetat fiica, de când aceasta avea 12 ani

Primarul din Vatra Moldoviței, Virgil Saghin, pus în libertate de Înalta Curte a României în dosarul în care era condamnat definitiv

Elevi de 16-17 ani, momiți cu droguri și apoi transformați în traficanți. Un dealer care are de executat ani de pușcărie a tras după el în boxa acuzaților trei minori

Elevi de 16-17 ani, momiți cu droguri și apoi transformați în traficanți. Un dealer care are de executat ani de pușcărie a tras după el în boxa acuzaților trei minori
Elevi de 16-17 ani, momiți cu droguri și apoi transformați în traficanți. Un dealer care are de executat ani de pușcărie a tras după el în boxa acuzaților trei minori