Băsescu: România are „cel puțin drepturi morale” să se implice în reconstrucția Irak-ului



Președintele Traian Băsescu a declarat, joi, că este momentul ca firmele românești să se implice în procesul de reconstrucție a Irak-ului, România având „cel puțin drepturi morale” în acest sens.
„Irak-ul are nevoie de un proces îndelungat și consistent de reconstrucție. Ar fi păcat ca firmele românești să nu intre pe această poartă deschisă, pentru că participarea timp de șase ani a trupelor românești în procesul de pacificare a Irak-ului, ne dă în mod categoric cel puțin niște drepturi morale”, a spus președintele.
El a adăugat că acesta va fi unul dintre subiectele pe care le va aborda în discuțiile pe care le va avea joi după-amiază, cu președintele și cu premierul irakieni.
Băsescu a mai spus că este de datoria sa este să creeze premisele intrării firmelor românești în acest proces de reconstrucție și că vor fi organizate misiuni economice ale companiilor care vor să se implice în reconstrucția Irak-ului.
„Important e stabilirea principiului ca firmele românești să se implice în reconstrucția Irakului”, a conchis președintele.
Președintele Traian Băsescu a sosit, joi, la Tallil, în Irak, pentru a participa la ceremonialul de încheiere a misiunii militarilor români, șeful statului având programată și o întrevedere cu președintele irakian, Jalal Talabani.
Băsescu este însoțit de ministrul Apărării, Mihai Stănișoară și de șeful Statului Major General, amiralul Gheorghe Marin.