Se face noul spital

ASP se pregătește să mute bolnavii de la Spitalul Vechi



Autoritatea de Sănătate Publică Suceava se pregătește să mute bolnavii din secțiile Spitalului Vechi, după ce în Monitorul Oficial a fost publicată zilele acestea hotărârea de guvern prin care se aprobă indicatorii tehnico – economici în vederea ridicării noului spital de urgență de la Suceava.
Directorul executiv interimar al ASP Suceava, doctor Odette Nicolae, a declarat că bolnavii din Secția de Boli Infecțioase vor fi mutați în sediul administrativ al fabricii de sticlă din Suceava, iar pentru mutarea pacienților din celelalte trei secții de la Spitalul Vechi se caută în prezent spații disponibile.
Clădirea administrativă a SC STIMAS SA, cu o suprafață de 1000 de metri pătrați, situată pe strada Traian Vuia, va fi luată în chirie de către Spitalul Județean „Sf. Ioan cel Nou”. Se preconizează că noua secție va avea spălătorie proprie, iar hrana pacienților va fi servită în sistem catering.
Noul spital va avea o capacitate de 425 de paturi și va prelua doar cazurile de urgență. Spitalul ar urma să aibă heliport pentru aterizarea elicopterelor SMURD, circuite corespunzătoare și să fie dotat cu aparatură de ultimă oră.
Spitalul „Sf. Ioan cel Nou” va rămâne cu o capacitate de 1059 de paturi și nu va fi transformat în spital municipal, ci va funcționa sub titulatura de spital județean. Dacă Spitalul Județean „Sf. Ioan cel Nou” va fi finanțat în continuare de Casa de Asigurări de Sănătate Suceava, noul spital de urgență va fi subordonat direct Ministerului Sănătății Publice.



Recomandări

Șofer beat turtă, filmat de martori în timp ce pătrundea pe contrasens, înainte de a provoca un accident

În urma verificării cu etilotestul a rezultat că șoferul pericol public, avea, la acea oră matinală, concentrația de 1,15 mg/l alcool pur în aerul expirat
În urma verificării cu etilotestul a rezultat că șoferul pericol public, avea, la acea oră matinală, concentrația de 1,15 mg/l alcool pur în aerul expirat

Expoziție de grafică și lansare de carte, marți, la Prestige Plaza, pentru a marca 60 de ani de medicină modernă la Suceava

Expoziție de grafică și lansare de carte, marți, la Prestige Plaza, pentru a marca 60 de ani de medicină modernă la Suceava
Expoziție de grafică și lansare de carte, marți, la Prestige Plaza, pentru a marca 60 de ani de medicină modernă la Suceava