Întâlnire-dezbatere

„Artă și urbanism la Suceava” sau despre „schimbarea în bine a Sucevei”



Constantin Severin şi Angela Zarojanu
Constantin Severin şi Angela Zarojanu

Întâlnirea-dezbatere cu genericul „Artă și urbanism la Suceava”, care s-a desfășurat vineri în Sala de artă „Elena Greculesi” a Bibliotecii Bucovinei „I.G. Sbiera”, întâlnire provocată de pictorul Constantin Severin, cu sprijinul Ordinului Arhitecților din România (OAR) – Filiala Nord-Est și a Asociației de Artă „Nicolae Tonitza” (TAG – Tonitza Art Group), cu scopul de a-i antrena într-un cadru comun de discuție pe cei care au preocupări și responsabilități în conturarea profilului urban al Sucevei, a avut parte de o prezență dacă nu numeroasă cel puțin dornică de conlucrare. Discuțiile au început cu vise frumoase despre o virtuală reședință internațională pentru artiștii plastici, care să găzduiască tabere de creație și un muzeu de artă contemporană la Suceava (Constantin Severin), ajungând treptat la „atacarea” unor probleme concrete de interes comunitar, a unor proiecte de urbanism, a sublinierii rolului pe care-l au arhitecții și artiștii în conturarea decorului urban, a modului în care sunt consultați/implicați de/în administrația locală. Dacă membri filialei locale a Uniunii Artiștilor Plastici nu au răspuns invitației (cu o singură excepție – graficianul Mihai Pânzaru PIM, care a participat și ca membru al TAG-ului, alături de Ana Maria Ovadiuc, președinta acestei asociații), arhitecții au avut o participare reprezentativă și consistentă (arh. Sorin Pentelescu, președintele OAR Filiala Nord-Est, arh. Constantin Gorcea, arh. Ionuț Andriu, arh. Lucian Constantinescu…). S-au arătat preocupați de tema dezbaterii și au participat activ la discuții viceprimarul Angela Zarojanu și consilierul Niculai Barbă, membru în Comisia locală de urbanism. S-au formulat întrebări și s-au căutat răspunsuri la diverse chestiuni care vizează locuirea cetății și implicarea comunitară în rezolvarea unor probleme urbanistice și edilitare. S-au rostit tranșant o seamă de lucruri („Suceava – așa cum a remarcat arh. Sorin Pentilescu – a devenit un oraș cu foarte puține spații publice, un oraș saturat până la refuz cu construcții”; „Din păcate – a subliniat arh. Ionuț Andriu – urbanismul se află la remorca politicii; administrația locală are datoria să reziste în mod decent presiunilor politicului”, sau, vizavi de dezordinea constructivă, „Prin certificatul de urbanism, Primăria poate controla politica de dezvoltare a Sucevei”, dar s-a discutat și despre PUZ – Planul Urbanistic Zonal, despre o serie de proiecte de revalorizare a unor edificii cu valoare istorică (recuperarea vechii „Uzine de apă” a orașului, construită în anul 1910 – „primul semn de urbanitate al Sucevei” așa cum a accentuat arh. Constantin Gorcea – și transformarea într-un Centru de cultură urbană și arhitectură, proiect inițiat de OAR, sau imobilul în care a funcționat inițial sucursala locală a Băncii Naționale, ulterior sediul SANEPD-ului, care va avea în curând o destinație culturală, transformându-se într-un „centru de emulație a activității artistice”, cum a spus arh. Ionuț Andriu, în care va funcționa Centrul Cultural Francez, dar unde își vor găsi locul și filialele OAR, Uniunii Artiștilor Plastici și Uniunii Scriitorilor), despre modul în care Cinematograful „Modern” își va „schimba aspectul și funcționalitatea”, cum a ținut să precizeze viceprimarul Angela Zarojanu, care și-a declarat la final optimismul cu privire la „schimbarea în bine a Sucevei” („Sunt convinsă că Suceava poate să arate mult mai bine decât arată în momentul acesta!”). Și o concluzie unanimă: dezbaterea a fost binevenită, iar la sugestia arh. Ionuț Andriu, ca asemenea întâlniri să aibă o statutare periodică, viceprimarul Angela Zarojanu a propus ca discuțiile să fie reluate și găzduite de Primărie, în prezența și cu participarea membrilor Comisiei locale de urbanism.


Uzina de apă care va fi transformată într-un Centru de cultură urbană şi arhitectură
Uzina de apă care va fi transformată într-un Centru de cultură urbană şi arhitectură
Fostul sediu al SANEPID-ului, viitorul Centru Cultural Francez şi sediu al filialelor OAR, UAP şi USR
Fostul sediu al SANEPID-ului, viitorul Centru Cultural Francez şi sediu al filialelor OAR, UAP şi USR
Constantin Severin şi Angela Zarojanu
Constantin Severin şi Angela Zarojanu


Recomandări

Școala de Vară 2026 la Tales & Tech HUB Suceava: Înscrieri deschise pentru o vacanță activă și educativă

Școala de Vară 2026 la Tales & Tech HUB Suceava. Sursa foto: https://talesandtech.ro/
Școala de Vară 2026 la Tales & Tech HUB Suceava. Sursa foto: https://talesandtech.ro/

„100 de valori românești”, de Ovidiu Stanciu. Drd. Delia Leizeriuc: „Această expoziție vorbește și despre noi. Despre capacitatea noastră de a recunoaște excelența”

„100 de valori românești”, de Ovidiu Stanciu. Drd. Delia Leizeriuc: „Această expoziție vorbește și despre noi. Despre capacitatea noastră de a recunoaște excelența”
„100 de valori românești”, de Ovidiu Stanciu. Drd. Delia Leizeriuc: „Această expoziție vorbește și despre noi. Despre capacitatea noastră de a recunoaște excelența”

Expoziție-concurs „Zilele elevului arhitect”: Premiul anual pentru arhitectură, câștigat de Steluța Colban, de la Colegul de Artă Suceava

Expoziție-concurs „Zilele elevului arhitect”: Premiul anual pentru arhitectură, câștigat de Steluța Colban, de la Colegul de Artă Suceava
Expoziție-concurs „Zilele elevului arhitect”: Premiul anual pentru arhitectură, câștigat de Steluța Colban, de la Colegul de Artă Suceava

Festivalul Internațional „Ciprian Porumbescu” – ediția a V-a. Șapte zile de muzică, emoție și excelență artistică la Suceava

Festivalul Internațional „Ciprian Porumbescu” – ediția a V-a. Șapte zile de muzică, emoție și excelență artistică la Suceava
Festivalul Internațional „Ciprian Porumbescu” – ediția a V-a. Șapte zile de muzică, emoție și excelență artistică la Suceava